sobota, 19 apríla, 2025
More

    WENG’S CHOP #1

    Aby som pravdu povedal, už si nepamätám presne, no zdá sa mi, že som čísla 0, 1, 2 and 3 magazínu Weng’s Chop (lebo o ňom sa bavíme, ak ste nepostrehli), kúpil naraz a keďže sme sa o nultom čísle už bavili tu, je čas sa pozrieť na ďalšie číslo v poradí, teda numero uno.

    Pre tých, ktorí by to nevedeli – na obálke od umelca menom David Barnes je stvárnený herec Yaphet Kotto, a je na to aj dobrý dôvod. Len tak na okraj ….v tom čase som nemal vôbec žiadnu potuchu o tom, kto že to ten Yaphet Kotto je (čo, myslím, je pekný príklad toho, ako sa človek postupne menil z bežného diváka na filmového fanúšika), ale táto neznalosť sa mala týmto číslom WCH zmeniť. Len dodám, že číslo bolo publikované v septembri 2012. Ale že ten čas letí, čo poviete…?

    Weng’s Chop #1 cover

    A než sa pustíme do pitvania obsahu tohto čísla, poďme sa aspoň v krátkosti pozrieť na zoznam prispievateľov. Okrem vydavateľov a editorov Briana Harrisa and editor/designer Tima Paxtona vidíme pár tvárí z nultého čísla s novým materiálom – Bennie Woodell, Dan Taylor, Mike Haushalter, Phillip Escott a David Barnes, a popri nich noví prispievatelia ako Douglas Waltz (Divine Exploitation zine), slávny komiksový ilustrátor Stephen R. Bissette, Gary Baxter a Danae Dunning.

    Jedna vec, ktorá mi ale vadí je zmena vo formáte publikácie. Nulka malá odlišný formát (veľkosť) ako jednotka, a okrem toho WCH publikovali aj tzv. „Spooktacular“ issues, ktoré mali normálnu veľkosť knihy. Škoda, že ich nemožno zoradiť pekne podľa doby publikovania, ale tak zase, viem ich pekne pridať k mojej kompletnej sérii čísel magazínu Monster! (a nebojte sa, ribjátočki, aj k nim sa dopracujeme), ale čo už. Ako sa vraví, je to tak, ako to je, nenarobíme s tým nič, tak do toho nerýpať. Ale musel som to spomenúť. Nie, že by to bol nejaký veľký problém, ale tak predsa…

    Ale poďme už na obsah!

    Na strane 2 nás vítajú malé úvodníky od Briana and Tima a stručné info o autoroch, ktorých som spomenul vyššie.

    A od strany 3 do strany 16 nás čaká čerstvá dávka filmových recenzií. A ak ste serióznym zberateľom filmov, tak vaša finančná situácia bude trpieť. Niektoré z tu recenzovaných titulov vo svojej zbierke mám, niektoré sú nedostupné, a niektoré tak drahé, že som ich musel oželieť … nateraz. Takto sa však človek o filmoch dozvedá, moji milí! Dnes síce stačí otvoriť prehliadač a hurá, no ja – a niektorí ďalší – som odchovanec starej školy. Mám rád časáky a knihy, a ak naďabíte na pár filmových milovníkov, ako sú napr. títo dvaja filmoví závislácí (áno, pozerám na vás, Brian a Tim!), s vedomosťami o filmoch, ktoré ja snáď ani do konca života nenadobudnem, čo už, zaujmem teda pozíciu Padawana a informácie bez reptania prijmem.

    Yaphet Kotto

    Strany 17-20 nám prinášajú portrét Yapheta Kotta (spolu s krátkym rozhovorom s týmto hercom) a keďže si nevybavujem jeho účinkovanie v Nightmare on Elm Street 6, ani v Eye of the Tiger, asi nadišiel čas si tieto filmy znova pozrieť – hoci Freddy‘s Dead som nejak veľmi nemusel, Gary Busey ako hlavný hrdina druhého spomínaného snímku je vždy dôvodom na zhliadnutie filmu!

    Strany 21-23 sú venované podrobnému článku Stephena R. Bissette-a o The Killer Shrews – a poviem vám, toto som teda nečakal!

    Strany 24-28 zaberá článok Tima Paxtona (s pomocou od Chaitanyu Reddyho) o indickom režisérovi Vinodovi Talwarovi, a človek nemôže neobdivovať Timovu zanietenosť v upriamovaní našej pozornosti na tieto obskúrne filmy a ľudí, ktorí za nimi stoja. Neviem, ako vy, ale čím viac o týchto filmoch vo Weng’s Chop a Monster! čítam, tým viac ich túžim vidieť. A snáď neexistuje niekto, kto by odmietol vidieť nejaký fakt šialený indický horror…. Myslel som si, prečo inak by ste takýto magazín čítali, že?

    Vinod Talwar

    Strany 29-32 patria zaujímavému rozhovoru Briana Harrisa s Adamom Brooksom, jedným z chlapíkov stojacich za spoločnosťou Astron-6, zodpovednej za vecičky ako Astron-6: Year One, Manborg and Father‘s Day, The Editor a ďalšie. Parádne veci a myslím, že aj vám sa tento rozhovor bude pozdávať.

    Strany 33-35 sú venované milej spomienke na Las Vegas Bloodbath, čo je úchylný SOV film (shot-on-video, teda film natáčaný na videokameru) z roku 1989 (osobne som tento film zatiaľ nevidel) a viete s určitosťou povedať, že Ryan Carey z blogu TrashFilmGuru tento film naozaj miluje. A hoci jeho blog už dávno nie je aktualizovaný, aj tak za prečítanie stojí!

    Dvojstránka 36-37 prináša článok „Dr. Death: From Boy to Man, Cult Film and I“ od Garyho Baxtera a hoci je milé si prečítať o Garyho dospievaní s filmami, človek sa nemôže zbaviť pocitu, že ide tak trošku o vatu na výplnenie priestoru. Ale aj takéto články majú istotne svoje miesto, takže túto moju kritiku neberte ako niečo, čo by malo toto číslo znevažovať. To rozhodne nie..

    A ďalší článok toto všetko napraví – ide o časť 2 série článkov Tima Paxtona o indických fantastických filmoch s názvom „The Take Away“. Tento článok zaberá strany pages 38-49 a obsahuje aj krátky životopis herečky Sapny Tanveer (Sapna Shah), manželky indického režiséra menom Kanti Shah. A vyzerá naozaj skvelo! Herečka, nie ten režisér… A čo sa týka filmov, ktoré Tim spomína… po prečítaní som hneď začal zháňať aspoň niektoré z nich..

    Sapna Shah

    Ďalšia dvojstránka, tentoraz 50-51 je venovaná knižnici – „The Bookshelf“ – teda recenziám rôznych kníh so zameraním na film. A toto je ďalší nápor na moju peňaženku, lebo postup – prečítať recenziu, ísť online, objednať…peniaze z účtu fuč, sa opakuje pomerne často. Toto fakt musí prestať!!! Robím si srandu, samozrejme…

    Posledná strana, teda číslo 52, je venovaná reklamkám od WCH. Škoda, že poštovné zo starej dobrej Ameriky je tak vysoké, čo človeku bráni v kúpe mnohých nezávislých titulov. Ale minimálne sa ľudia môžu o ich existencii dozvedieť.

    A zadná strana obálky? Tú okupuje koláž tzv. lobby card predovšetkým indických filmov (plus Astron-6), a predstavuje pekný záver tohto skvelého čísla jedného z momentálne najlepších filmových magazínov.

    Podarilo sa našim vydavateľom prekonať toto číslo s číslom 2? Ak ho vo svojej knižnici nemáte (a akože na čo čakáte?), musíte si počkať na recenziu – ako inak na Bandurkoch Na Gauču.

    Povedané bolo všetko, k výtlačku sa viete dokopať tu: https://www.amazon.co.uk/Wengs-Chop-1-Brian-Harris/dp/1479332585

    Rudolf Schütz
    Rudolf Schützhttps://bandurkinagaucu.eu
    Rudolf Schütz - nezastaviteľná sila v pozadí Vihorlat Media - je zanieteným editorom webu Bandurki Na Gauču, ktorá sa venuje odhaľovaniu a oslavovaniu bohatého spektra kultúrnych pokladov z minulosti. S neuhasiteľnou láskou ku všetkému kultúrnemu sa Rudolf ponára hlboko do histórie, aby priniesol na svetlo zabudnuté poklady, ktoré zaujmú svojím nadčasovým čarom a významom. Jeho odborné znalosti pokrývajú rôzne formy umenia, literatúry, hudby a filmu, čo z neho robí všestranného a znalého kurátora. Prostredníctvom Bandurki Na Gauču Rudolf túži spojiť súčasné publikum s kultúrnym dedičstvom, ktoré formuje našu prítomnosť, a podporovať tak ocenenie trvalej krásy a významu historických majstrovských diel.
    Advertisingspot_img

    OBĽÚBENÉ PRÍSPEVKY

    BANDURKI ODPORÚČAJÚ

    BANDURKI NA SOCIÁLKACH

    0FanúšikoviaPáči sa
    0NasledovníciNasledovať
    0NasledovníciNasledovať
    0OdberateliaPredplatiť