sobota, 19 apríla, 2025
More
    ÚvodRecenzieHudobné recenzieVARIOUS ARTISTS – A Tribute to Boneyard (2021)

    VARIOUS ARTISTS – A Tribute to Boneyard (2021)

    “Boneyard” je pravdepodobnejšie najznámejšou goregrind peckou vôbec a každý správny fanúšik vie, že na rováši ju mali horroroví fajnšmekri z Illinois a (minimálne u mňa) nekorunovaní králi goregrindu – Impetigo.

    Preto rozhodnutie vydať kompilačku s 33 verziami tejto skladby ani nepríde nejako divné. Tejto úlohy sa zhostil známy – a dnes už legendárny – český label Bizarre Leprous Productions a v roku 2021 sa objavila práve táto kompilácia pod názvom “A Tribute to Boneyard”.

    Poviem to tak – ak ste si mysleli, že budete počúvať to isté dookola 33krát, tak máte pravdu len tak na 50 percent. Lebo hej, nič iné ako Boneyard to nebude. Čo je bonus pre tých, ktorí túto skladbu vedia počúvať do zblbnutia.

    A Tribute to Boneyard - Impetigo band
    Impetigo (archívne foto)

    A čo sa nám ponúka? Nuž, poďme sa na to pozrieť, hoci pri niektorých len stručne.

    Denak

    Kompilačku otvárajú DENAK s viac-menej klasickým coverom, ktorý sa od originálu líši len použitím dvojvokálu a – bohužiaľ – absencii môjho obľúbeného polka rytmu v legendárnej pasáži, toto sa vyskytlo, či lepšie povedané, nevyskytlo, u viacerých interpretov tuná). Nie, že by šlo o nejakú vadu, len ja mám to um-tss-um-tss práve v tej pasáži rád.

    CARNAVAGE si to tiež strihli podobnou cestou ako spomínaný Denak, ale – musím pochváliť – v tej pasáži, o ktorej som sa vyššie zmieňoval, tak ten činelík znie tak, ako má (pre mňa). Takže jeden zhnisaný palčok hore, lebo – ako to bude evidentné, nie všetky kapely ten – pre mňa dôležitý – aspekt skladby vystihli. Teda nie, že by to bol problém…

    Japonski grinderi CATASEXUAL URGE MOTIVATION priniesli hutný basový zvuk a zaujímavý vokál, ale aby som bol úprimný, ich spracovanie sa mi nejako veľmi pod kožu nezažralo. Čo už, nie je každý deň nedeľa.

    DEPRESSIVE REALITY začali časťou pôvodného intra s Henry Lee Lucasom a po menšom sklamaní s vyššie spomínanými C.U.M. musím povedať, že sa mi hneď nálada zlepšuje. Skvelé bicie, ale moje um-tss-um-tss chýba. Joj, ale som fajnový! Ale cover ako taký dobre zahraný, nie je čo vyčítať.

    CATAPURATION tiež začínajú s Lucasom, ale ich spracovanie je z kategórie WTF?. Toto sa dá s Boneyard porovnať asi takto – toto veru Boneyard nie je! Asi tak, po viac-menej vydarených coveroch je toto brutálne sklamanie. Ale našťastie, nie dlhé.

    C.A.R.N.E.

    C.A.R.N.E. prichádza z brutálne bustrovanou basou, ale aj s um-tss-um-tss, ako sa patrí, vokalík pekne zahuhlano-chrochtavý, coververzia jak jeden kvet, radosť počúvať.

    FLYING BRAINS začínajú s introm, a to českým, prosím pekne (ani za svet si neviem spomenúť, odkiaľ to pochádza), ale ak ste niekedy chceli vedieť, ako by znelo také goregrind laser disco, tak asi tak, ako znie táto coververzia. A priznám sa, neviem sa rozhodnúť, či sa mi páči, alebo nie, ale oceňujem originalitu spracovania. To sa musí nechať.

    MASOCHIST znejú, ako keby ani “Boneyard” nehrali. Sorry, toto rozhodne nie. Podobná kategória ako Catapuration. Síce originálne, ale rozhodne nie spôsobom, aký by som si želal.

    CORPSE CARVING a opäť raz starý dobrý Henry Lee Lucas hneď úvodom. A zatiaľ pravdepodobne najlepší cover. A ak nie celkovo najlepší, tak rozhodne jeden z najlepších tu prezentovaných.

    Putrefied Geitalia

    PUTREFIED GENITALIA prichádzajú taktiež so svojským spracovaním. Ale nemôžem si pomôcť, nie je to ono.

    GRUESOME MALADY to ťahajú pekne v dvojke, ale nech sa snažím, ako chcem, ich cover ma neoslovuje.

    Podobne ako predchádzajúci cover, ani UMBRELLA nezaujala.

    CRUENT – rovnako tak.

    Rompeprop

    ROMPEPROP zachraňujú situáciu svojím nádherným coverom, ktorý len dokazuje, že keď je niečo tak dokonalé, ako originál, tak ho netreba vylepšovať, len ho zahrať tak, ako znie. S výnimkou vokálu, ale aj ten u týchto Holanďanov zapasoval parádne.

    VENEREAL DISEASE – opäť jeden cover, ktorý nabudúce preskočím.

    SCARED – hudobne veľmi podarený cover, ale ten vokál…na ten si treba zvyknúť. Každopádne, jeden z lepších coverov na tejto výberovke.

    MURDER CORPORATION začínajú introm z nejakého horrorového traileru, a potom už nasleduje poriadna spúšť.Chýba mi to moje um-tss, um-tss, ale inak, podarená vecička.

    KATALEPSY, PLASMA a SKODA 120 – nie. Nie moja šálka kávy.

    NECROCANNIBAL – opäť raz príklon ku klasickému poňatiu coveru. A opäť jeden z tých lepších počinov.

    KUNDATOR – berúc do úvahy, že ide o automatického bubeníka, tak celkom OK.

    PUSTULATED – krásna hra s bicími na úvod, a hoci som si nie celkom istý, či texty boli naozaj k Boneyard (schválne, skúste si to, či vám to bude pasovať), jednoduchý, milý cover, ktorý neurazil.

    DEFORMED – WTF? Ani náhodou.

    PIKODEATH – chýba um-tss, um-tss, ale treba oceniť český text, a ako cover, celkom to dobre znie, takže opäť raz, zhnitý palčok hore.

    MIXOMATOSIS – Nie, nie a ešte raz nie.

    Abortion

    ABORTION – z úplného začiatku by ste nepovedali, aká pekná tancovačka od Lepru a chalanov vás čaká. Um-tss, um-tss mi tam síce chýba, ale vokál parádny, zvuk super, cover jak sa patrí.

    BLOODY DIARRHOEA – zaujme zvukovými experimentami, ale to je tak všetko. Nie, nemusím.

    LIQUID PUS – nie. Rozhodne nie.

    FECULENT GORETOMB – taky tak…ďalší

    POZILGA – goregrind rap alebo čo to má byť? Akože uznanie už len za mix štýlov, ale to je tak všetko.

    MRAZEK a MORBIDIUM – nie, nezaujalo.

    Ťakžo povedať, či sa nedal urobiť lepší výber, ako cover sa “Boneyard” určite objavila u oveľa väčšieho počtu kapiel (veď ktorá goregrind banda si to nezahrala aspoň v skúšobni?), ale pokiaľ budeme túto kompilačku brať ako prehľad o tom, ako sa dá jedna skladba zahrať rôznymi spôsobmi, tak to človek berie.

    Ale vzhľadom na to, že 18 prevedení z 33och ma v podstate vôbec neoslovilo… tak úprimne povedané, nic moc teda. Čo je, úprimne povedané, naozaj škoda.

    Schválne, aký je váš názor?: https://bizarreleprous.bandcamp.com/album/compilation

    Bizarre Leprous Productions: https://bizarreleprous.cz/

    Rudolf Schütz
    Rudolf Schützhttps://bandurkinagaucu.eu
    Rudolf Schütz - nezastaviteľná sila v pozadí Vihorlat Media - je zanieteným editorom webu Bandurki Na Gauču, ktorá sa venuje odhaľovaniu a oslavovaniu bohatého spektra kultúrnych pokladov z minulosti. S neuhasiteľnou láskou ku všetkému kultúrnemu sa Rudolf ponára hlboko do histórie, aby priniesol na svetlo zabudnuté poklady, ktoré zaujmú svojím nadčasovým čarom a významom. Jeho odborné znalosti pokrývajú rôzne formy umenia, literatúry, hudby a filmu, čo z neho robí všestranného a znalého kurátora. Prostredníctvom Bandurki Na Gauču Rudolf túži spojiť súčasné publikum s kultúrnym dedičstvom, ktoré formuje našu prítomnosť, a podporovať tak ocenenie trvalej krásy a významu historických majstrovských diel.
    Advertisingspot_img

    OBĽÚBENÉ PRÍSPEVKY

    BANDURKI ODPORÚČAJÚ

    BANDURKI NA SOCIÁLKACH

    0FanúšikoviaPáči sa
    0NasledovníciNasledovať
    0NasledovníciNasledovať
    0OdberateliaPredplatiť