Na duchariny mám slabosť a vcelku kvitujem aj to, keď sa spája s biblickou tématikou. Síce je výsledok teologicky zvyčajne totálne mimo, ale povedzme si úprimne, bežný divák horrorov šmrcnutých nadprirodzenom zväčša nie je zbehlý v biblickej teológii, a pokiaľ to vydá na dobrú zápletku a šťastný koniec, nebudem ani ja hnidopišiť. Koniec dobrý, všetko dobré (a ono to v týchto filmoch v podstate aj tak nejak vždy dopadne, snáď s výnimkou The Omen)
Našťastie, The Seventh Sign z roku 1988, hoci do týchto koľajničiek zapadá, celkom v pohode sa vystríha nejakých tých eschatologických klišé a lá Antikrist a podobne. Ale o čom vlastne to celé je?

Sledujeme príbeh rodiny Quinnovcov, teda Abby – ktorá je hlavnou hrdinkou filmu – a Russella, ktorí sa tešia na blížiaci sa prírastok do rodiny. Ale najprv sme svedkami zvláštnej scény, kedy divný chlapík, ktorému sa tak nejak domáci na Haiti vyhýbajú, nakráča k moru, prelomí pečať na nejakom tom pergamene – a ľaľa ho, zdochnuté ryby more vyplavuje na pláž.

Hoci by to mohlo znamenať nejakú ekologickú katastrofu, my dobre vieme, že ide o čosi mimo nášho normálneho chápania, teda čosi nadprirodzené. Samozrejme, keďže vieme, že ide o biblickú tématiku, tým znalejším by určite doplo nalistovať si knihu Zjavenia. Áno, jedná sa o jedno zo znamení konca sveta. Vyhliadka jak remeň, a to ešte nevedeli o transakčnej dani na Slovensku…
V Izraeli sa zase dočkáme osady pokrytej ľadom. Na Izrael vcelku výnimočná situácia, to bez debaty.
No ale to je všetko pekné, Abby však potrebuje kľud, pričom jej manžel, ktorý je advokát, sa snaží zachrániť retardovaného chlapíka, ktorý zavraždil svojich rodičov, pred plynovou komorou. Chlapík na to, že je retardovaný (rodičia boli súrodenci), nehovorí zle, ale tak zákon štátu California jaksi je momentálne ešte stále nad Božím Zákonom, takto to v 20. storočí skrátka chodilo (a v 21. storočí už duplom). A to ešte nevieme, ako to všetko do seba zapadá.
Abby s Russellom prenajmú izbu chlapíkovi z úvodu filmu. Chlapík je vážny, hovorí biblicky ladené veci a má narážky na nenarodené bábo, čo – pochopiteľne – mamička-čakateľka neberie humorne.
A do toho ešte občas nejaká tá nočná mora…
Celkom zaujímavé bolo zakomponovanie mladého židovského študenta, ktorý Abby pomáhal s prekladom pasáže zo spomínanej knihy Zjavenia. Tu treba povedať, že som bol vo svojom živle, tieto témy mám rád, hoci treba povedať, že logicky to veľmi nedávalo zmysel, Zjavenie bolo napísané v gréčtine…ale ako som napísal vyššie, ono to človek nejde rozoberať z hľadiska teológie. Dostať som to zo seba však musel, haha.

Film však odsýpa svižne, logicky to všetko do seba zapadá a čuduj sa svete, ani som nemal nutkanie nejak pasáže pretáčať. Záver bol na americký film s takouto tématikou trošku nečakaný, ale v podstate možno sa aj predvídať dal.
Nebudem prezrádzať, lebo to by ste potom možno nechceli film pozrieť, a prišli by ste napr. scénu s nahou a veľmi tehotnou Demi Moore. Teda, ak to je váš kink, samozrejme.
Film vyvoláva dojem televízneho filmu, čo možno aj bol, neviem, v danom čase sme takýto druh filmov v našich kinách či televíziách nemali možnosť sledovať.
Film mal fajn obsadenie, Abby si zahrala spomínaná – a v tom čase mladá – Demi Moore, jej manžela Russella stvárnil jeden z mojich obľúbencov, Michael Biehn (kto by si ho nepamätal z Terminátora, že?), záhadného chlapíka, z ktorého sa nakoniec vykľul – podržte sa – Ježiš -, zase zahral Jürgen Prochnow, na ktorého tiež nedám dopustiť, je to skvelý herec.
Ani neviem, či to vôbec nazvať horrorom, ale ak máte radi drámy, kde sa do deja vmiešava trošku toho biblického mysticizmu a proroctva, plus filmy o konci sveta z biblického ponímania, tento film je vcelku dobrou voľbou.
A nie je ani nijako strašný, takže vhodný aj pre mamičky.
Trailer: