A Rudyboy sa konečne dokopal ku koncu ďalšej knižky. Tou knižkou nebol žiaden iný titul, ako THE GHASTLY ONE, odvodenina od názvu filmu Andyho Milligana The Ghastly Ones – lebo táto kniha, priatelia, je práve o Andym Milliganovi.
Ak Vám toto meno nič nehovorí, nerobte si z toho nič – nie tak dávno by som pri tomto mene vyvalil oči aj ja. Človek sa ale učí, získava nové informácie, súvislosti, nové cestičky životom, a ako to nasledovanie bieleho králika v Matrixe, aj táto recenzia je dôkazom, že človek sa občas dostane k záležitostiam, o ktorých by pred pár rokmi nezakopol…

Lebo The Ghastly One je biografia Andyho Milligana, divadelníka, ktorý sa neskôr upísal svetu filmu – ale tento typ filmu bol ten, ktorému sa bežný divák s radosťou (a úľavou) vyhne.
Priznám sa, keď som sa s menom Andyho Milligana stretol pri nasávaní informácií o grindhouse a 42nd Street – legendárnom „Deuce“ – a vždy som mal pocit, že toto jaksi nie je druh kinematografickej zábavy, ktorý by som nutne chcel vidieť.
Andy Milligan však k 42nd Street a grindhouse histórii patrí, a preto – ak sa chceme hrdiť tým, že sa grindhouse venujeme, nedá sa jeho divadelná a filmová kariéra prehliadnuť a ani prejsť mlčaním. Osobne mám rád akýsi druh „prípravy“ pred samotným pohrúžením sa do celuloidovej stoky, a neexistuje lepšia „učebnica“, než je biografia tohto legendárneho amerického trashového filmára z pera (alebo klávesnice) Jimmyho McDonougha – THE GHASTLY ONE.

Hoci kniha má len nejakých „biednych“ 250+ strán, čítanie mi zabralo pár dní, pričom začiatky boli vcelku ťažké – neustále som sa pýtal sám seba, prečo mám potrebu (či v tomto prípade išlo už asi o úchylku) čítať o aktivitách newyorských avantgardných, homosexuálnych, S&M, drogovo závislých umelcoch (a „umelcoch“)? Samozrejme, žiadnu takúto potrebu som nemal, a ani úchylku, ale s údivom musím konštatovať, že aj čítanie úvodných kapitol, ktoré sa venovali newyorskému podniku s názvom Café Cino a osadenstvu, ktoré tento podnik navštevovalo, a ktoré boli spojené s divadelnými predstaveniami, ma celkom zaujalo. A to nie som milovník divadla, ani v najmenšom, ale niektoré veci skrátka človeka pritiahnu …možno svojou odpudivosťou? Neviem, nie som tu od toho, aby som tu písal nejaké psychologické žvásty, na to sú iní.

Andy Milligan však pre mňa ani v jednom momente nepredstavuje nejakú pozitívnu postavu. Samozrejme, mnohí ľudia s podobným osudom, zneužívaní v rodinnom prostredí, sockári, feťáci, alkáči… u týchto človek tak nejak nepochybuje o nejakej tej duchovnej zblíženosti s podobne „postihnutými“ postavami (koniec koncov, čosi to vypovedá aj napr. o Andym Warholovi, ktorý sa v týchto kruhoch pohyboval). Napriek tomu, nakuknutie pod pomyselnú pokrývku umenia, ktoré bublá pod mainstreamovým povrchom, akokoľvek odporné občas môže byť, je zároveň rovnako fascinujúce – ak nie ešte nejaký ten level fascinácie nad tým.
Autoritatívny, sadistický, misogýnny Andy Milligan naozaj nie je pozitívnym príkladom, ale jeho neústupčivosť a odhodlanie „ísť si za svojím“, nech sa deje, čo chce, napriek všetkým neúspechom, hrabaniu sa v špine v totálne low-budget filmoch…napriek tomu všetkému je tento americký filmový všeumelec (lebo Andy Miligan, ak by stíhal, tak by robil pri filme všetko), hodný istého obdivu.

Táto biografia z pera Jimmyho McDonougha je jednoducho fantastickým pohľadom na život a kariéru kinematografického vyvrheľa, ktorý však viac ako ktokoľvek iný reprezentoval úpadok a šialenú, pulzujúcu atmosféru podhubia New Yorku, ktorým 42nd Street vo svojej záverečnej fáze bola. Okrem toho, fanúšik grindhouse nájde v knihe mnoho informácií týkajúcich sa histórie tohto legendárneho miesta, na jej stránkach ožívajú legendárni exploitation distribútori ako Chelly Wilson, William a Lew Mishkinovci, Sam Sherman, Terry Levene a ďalší, v riadkoch sa objavujú desiatky postáv, ktoré svojím spôsobom prispeli k formovaniu nielen Milliganovho filmového výstupu, ale občas aj k vývoju kultúry a spoločnosti v U.S.A. ako takých. A to je, podľa mňa, vcelku úspech.
Summa summarum – odporúčam? Pre ľudí, ktorí sa neboja iného pohľadu na inú kultúru, rozhodne áno. Znalci Farmy a Ruže pre nevestu – ruky preč. Hoci, mnohokrát by takéto charaktery do filmu Andyho Milligana zapadli najlepšie…
Kniha je dostupná napr. na Amazone, alebo u vydavateľstva FAB Press