Rozhodol som sa pozrieť sa bližšie na zúbok filmom, spomínaným v The Psychotronic Encyclopedia of Film (ktorej recenziu som publikoval včera), vzhľadom na to, že sa čitatelia nielen dozvedia o mnohých zaujímavých filmových počinoch, ale zároveň budeme postupne budovať pevný základ pre naše filmové sliedenie v kinematografickej histórii. A to za to naozaj stojí, verte mi.
A prvým počinom, ktorý spomínanú encyklopédiu otvára, je klasická čierno-biela komédia Abbott and Costello Go to Mars.
Ide o jeden z mnohých komediálnych filmov, ktoré táto slávna dvojica nakrútila (dohromady, ak sa nemýlim, ich bolo úctyhodných 40!!). Príbeh je úplne prostý.
Lou Costello sa tu predstavuje v úlohe Orvilla, ktorý – hrajúc sa s deťmi – nedopatrením rozbije lietadlovým modelom okno. Na úteku pred policajtom sa skryje do pickupu, ktorý vezie zásoby na raketovú základňu.
Pickup nešoféruje nik iný, ako Lester (Bud Abbott). Čosi kamsi Orvilla nájde, ako zíza na raketu na štartovacej rampe a ako špeha ho odvedie k Dr. Wilsonovi, ktorý je za daný raketový projekt zodpovedný.
Ozaj, raketa – ide o utajovaný projekt štartu na Mars. Orville sa popletením mien (ktoré síce je milé, ale v podstate také nemastné-neslané) na chvíľu zamení za Dr. Orvillu, no nakoniec sa všetko vysvetlí a našim hrdinom sa dostane úlohy naložiť do rakety potrebné vybavenie.
Ale to by nebola komédia, keby sa niečo neposr….kazilo. Orville raketu nedopatrením naštartuje a poďme ho! Našťastie nie na Mars, ale chlapíci pristanú v New Orleans počas festivalu Mardi Grass. Samozrejme, to spôsobí pár veselých scén, keďže si naši komici ľudí v obrovských maskách zmýlia s mimozemšťanmi z Marsu. Tu však prichádzajú na scénu Mugsy a Harry, dvaja trestanci na úteku. Tí kozmickú loď nájdu a nahodiac sa do zvyšných kozmických kombinéz, vyzbrojení paralyzujúcimi pištoľami (klasika z Flash Gordona, čo Mugsy aj spomenie), rozhodnú sa pre dokonalý plán. Teda, takmer dokonalý. Najprv vylúpiť banku (karneval je na to super čas) a potom prinútiť „Marťanov“, aby ich vzali so sebou na Mars.
A ono sa to v podstate skoro aj podarilo. Banka vylúpená, ale našťastie sa podarilo uniknúť aj našim dvom hrdinom (ktorých si dav pomýli s lupičmi) a poďho, letíme ďalej.
Síce Orville chce na Zem, ale raketa letí inam. Paradoxne, namiesto Marsu sa naša náhodná posádka dostáva na Venušu. Na tej sa nachádzajú samé ženy, mužov sa krásavice zbavili pred pár stáročiami. No nie je to super? Teda, pre našu štvoricu určite.
Nanešťastie pre nich sa táto idyla skončí veľmi skoro a kráľovná Venušaniek ich pošle späť na Zem. No a tam, samozrejme, sa dostane ovácií presne podľa zásluh…Lester s Orvillom v kabriolete, Mugsy a Harry v policajnom antone. The End.
Samozrejme, toto stručné zhrnutie môže pre zhýčkaného diváka 21. storočia znieť totálne nudne, nedajte sa však oklamať. Srandy je tu kopec, a to nielen v podobe komických gagov, ale aj vzhľadom na milé predstavy ohľadom cestovania v kozme atď…Film, samozrejme, predčí ešte i vypustenie Sputnika, takže sa dá čakať, že od realistického zobrazenia má na kilometre ďaleko. Ale zase, nejde o dokumentárny film, že?
A teraz šup sa pozrieť na protagonistov. Teda, ešte nie, najprv sa pozrime, kto to všetko spáchal.
Abbott and Costello Go to Mars režíroval mimoriadne výkonný režisér Charles Lamont, ktorý našu dvojicu režíroval vo viacerých ich filmových počinoch, počnúc snímkom Hit the Ice z roku 1943.
Kredit za scenár si medzi seba rozdelili D.D. Beauchamp, ktorý – okrem iných – napísal scenár aj k ďalšiemu snímku Abbotta a Costella, menovite Abbott and Costello in the Foreign Legion (1950) a John Grant, ktorý mal prsty vo väčšine scenárov k filmov tejto dvojice, príbeh mal na svedomí Howard Christie a už spomínaný D. D. Beauchamp .

No a teraz k hereckému obsadeniu.
Prioritu, samozrejme, majú Bud Abbott a Lou Costello, mimoriadne populárna komediálna dvojica v 40. a 50. rokoch 20. storočia. Tí spolu účinkovali – ak sa nemýlim – v 40 filmoch, až do svojho rozchodu v roku 1957. V The Psychotronic Encyclopedia of Film si ich spomenieme ešte vo filmoch Abbott and Costello Meet Dr. Jekyll and Mr. Hyde, Abbott and Costello Meet Frankenstein, Abbott and Costello Meet the Invisible Man, Abbott and Costello Meet the Killer, Boris Karloff a Abbott and Costello Meet the Mummy.

Dvojicu trestancov Mugysho a Harryho si zahral Horace McMahon (Mugsy) a Jack Kruschen (Harry). Horace McMahon a jeho 140 záznamov v IMDB svedčí o jeho úspešnej hereckej kariére, no vzhľadom na fakt, že zomrel v roku 1971, väčšinu filmov, v ktorých účinkoval, moderný slovenský divák nemá šancu poznať. Ale môžem sa mýliť – a dúfam, že sa to aj vďaka Bandurkám Na Gauču bude pomaly meniť.

Jack Kruschen, v úlohe Harryho, ma svoju kariéru ešte o čosi úspešnejšiu a objavil sa aj v seriáloch, ktoré sú známe aj v našich končinách, aj keď väčšinou v jedno-epizódových rolách – napr. v Magnum P. I., The Fresh Prince of Bel-Air, Full House alebo The New Adventures of Superman.
Dr. Orvillu si zahral Joe Kirk, a ten sa pri Abbottovi a Costellovi motal aj v ďalších ich filmoch, hoci nebol uvedený v titulkoch (filmy Abbott and Costello Meet Frankenstein, Mexican Hayride, Jack and the Beanstalk, Abbott and Costello Lost in Alaska, Abbott and Costello Meet Captain Kidd) a v The Abbott and Costello Show stvárnil úlohy pána Bacciagalupeho, Double Crossing Dana, Indiána a zákazníka v drogérii.

Zo ženských úloh rozhodne nemôžeme nespomenúť Mari Blanchard v úlohe kráľovnej Allury a hlavne Anitu Ekberg, ktorá mala síce len malú úlohu a takmer sa nedá v dave venušanských bojovníčok nájsť, no slávu si mala vydobyť až neskôr, vo filmoch ako La Dolce Vita, French Sex Murders, Death Knocks Twice, The Killer Nun alebo The Mongols.

Abbott a Costello sú slávnou fimovou dvojicou, a hoci u nás v podstate neznámi, vo svojej dobe boli veľmi populárni. A to – paradoxne – prispelo aj k ich pádu. Ono čoho je veľa, toho je veľa a ľuďom sa skrátka prejedli.