piatok, 18 apríla, 2025
More
    ÚvodČlánkyLOVECRAFTIANA V HUDBE (1. časť)

    LOVECRAFTIANA V HUDBE (1. časť)

    Spomedzi obrovského množstva hororových a sci-fi autorov nie je zrejme nikto známejší, no zároveň aj – istým spôsobom – rovnako tak neznámy ako slávny muž z Providence, Howard Philips Lovecraft. Týmto tvrdením by sme mohli diskriminovať niektorých iných veľkých autorov, ale Lovecraft vytvoril niečo, čo inšpirovalo nielen literárnu tvorbu jeho priateľov a neskorších nasledovníkov, najmä v oblasti tzv. Cthulhu Mythos. Lovecraftiana zasiahla takmer všetky známe kultúrne oblasti. V tomto článku sa pozrieme na Lovecraftov vplyv na extrémnu hudbu.

    Za týmto účelom som oslovil niekoľko kapiel, ktoré sú vo svojej tvorbe ovplyvnené Lovecraftovou tvorbou. Samozrejme, zoznam kapiel nie je vyčerpávajúci, niektoré kapely nereagovali, niektoré mi možno unikli… nech je ako chce, nech vás Lovecraftiana v hudbe inšpiruje!

    ZAPRÁŠENÉ KNIŽNÉ ZVÄZKY

    „Písal sa 1. september. Prvýkrát sme sa stretli s naším dobrým kamošom uňho doma. Nevedeli sme, že má knižnicu so starými knihami. A tam sme ju uvideli: jedinú knihu, ktorú napísal Abdul al Hazred: Necronomicon!“ spomína Daniel (TULZSCHA). „Späť do reality: Väčšina z nás sa veľmi zaujíma o literatúru, najmä o temnú/hororovú literatúru. Nemôžete byť fanúšikom hororovej literatúry bez toho, aby ste poznali H.P. Lovecrafta, to je nemožné. Pre nás všetkých bol jedným z prvých a najlepších autorov hororovej literatúry.“

    Spôsoby, ako objaviť Lovecraftovu literárnu tvorbu, sú rôzne. Záujemcovia o literatúru využívali niekedy veľmi rozmanité spôsoby, ako génia hororu objaviť. Matti (CORPSESSED) vysvetľuje:

    „Spisy H.P. Lovecrafta na mňa mali vplyv už od útleho veku, keď som narazil na jeho romány, to som nemal viac ako 10 rokov. Pravdepodobne som vtedy celú podstatu jeho spisov nepochopil, dokonca aj jeho používanie jazyka a prídavných mien je veľmi charakteristické a zvláštne. Ale jeho spisy mi v priebehu rokov nesmierne prirástli a dovolím si povedať, že dokonca ovplyvnili môj pohľad na vesmír a ľudstvo…. Lovecraft maľuje chladný a nihilistický svet, kde je morálka veľmi subjektívna, možno až nezmyselná a celá existencia ľudstva nemá žiaden význam. Alebo je prinajmenšom absolútne bezvýznamná zoči-voči kozmickým hrôzam číhajúcim mimo dosahu nášho vnímania.“

    Od jedného klasického autora k druhému, to je prípad Carlosa Zeu, gitaristu kolumbijskej bestial death metalovej skupiny YOGTH SOTHOTH: „K Lovecraftovmu dielu som sa dostal náhodou, pretože som spočiatku veľmi inklinoval k literatúre Edgara Allana Poea, potom som objavil H. P. Lovecrafta. A potom som začal spájať tieto diela s s textami kapiel, ktoré tiež boli fanúšikmi – ako King Diamond, Morbid Angel alebo Metallica.“

    Podobné skúsenosti má aj ACEDIA: „Lovecraft je jedným z našich najväčších vplyvov. Prvýkrát som ho objavil prostredníctvom miestnej knižnice, keď som hľadal autorov podobných Edgarovi Allenovi Poeovi. Prvá poviedka, ktorú som si prečítal, bol Shadow Over Innsmouth.“

    Alebo, ako uvádza ALHAZRED: „Lovecrafta som prvýkrát objavil pred mnohými rokmi, keď som bol na strednej škole. Už mnoho rokov predtým som bol fanúšikom fantasy, SF a hororu, najmä spisovateľov ako Asimov, Poe a Tolkien. V skutočnosti prvé veci, ktoré som od Lovecrafta čítal, boli skôr jeho „snové fantázie“ než jeho slávnejšie SF/hororové diela a tento aspekt Lovecraftovej fantastiky je stále mojím najobľúbenejším. V podobnom duchu mali na moju tvorbu významný vplyv aj diela ďalších neskoro viktoriánskych alebo eduardovských spisovateľov, ako sú Lord Dunsany, William Hope Hodgson a RW Chambers.“

    V zásade platí, že ak sa zaujímate o hororovú literatúru, skôr či neskôr Lovecrafta objavíte (ak nie, zrejme niečo nie je v poriadku). Môže to byť dokonca náhoda: „Na jednu z jeho poviedok som narazil náhodou a okamžite som sa k nej cítil pripútaný. Na jeho dielach a zvláštnych pocitoch, ktoré prenáša na čitateľa, bolo niečo zvláštne, čo ma inšpirovalo k tomu, aby som vyhľadal všetky jeho diela a prečítal si ich.“ (Daemon, INNZMOUTH)

    Nie nepodobné skúsenostiam Aleca (GODS OF HELLFIRE): „S jeho dielom ma zoznámil môj brat, ktorý sa asi pred 12 rokmi vrátil z univerzity, vrazil mi do ruky tajomnú knihu a v podstate mi povedal: „Toto si musíš prečítať!“ No, prečítal som ju… a potom som si išiel kúpiť ďalšiu a ďalšiu, až som prečítal takmer všetko, čo bolo k dispozícii. Medzitým som si všimol, že jeho meno sa objavuje všade… v spoločnostiach, filmoch, u ľudí, ktorí písali v jeho štýle, a predpokladám, že všetci pokračovali v jeho diele tam, kde on skončil. Začal som si uvedomovať, aký veľký dojem po sebe Lovecraft zanechal, a tiež som si nadával, že som nezačal čítať jeho dielo skôr.“

    Skúsenosť člena skupiny BEAST CONJURATOR pekne opisuje túto cestu hororovým žánrom v literatúre: „Moja vášeň pre Lovecraftovo dielo sa začala, keď som bol tínedžer. Bol som nadšencom fantastickej literatúry a čítal som okrem iného spisovateľov ako E. A. Poe, E. T. A. Hoffmann, Arthur Machen. Vždy som videl mená ako „H. P. Lovecraft“, „Cthulhu“ a “ The Great Old Ones“ vytlačené na mnohých miestach, ale „bol som povolaný“, až keď som si kúpil starú kompiláciu s niekoľkými krátkymi príbehmi od Majstra hororu. Potom to bola ÚPLNÁ fascinácia! Jednoducho som nemohol prestať čítať o Mythos a jeho autorovi. Stala sa z toho skutočná neresť a odvtedy som niekoľko rokov svojho života zasvätil hľadaniu všetkých druhov vydaní v portugalčine (a niektorých v angličtine). Lovecraftovo dielo sa jednoducho stalo súčasťou môjho života, žil som pod vplyvom Necronomiconu a bolo by nemožné, keby v mojej umeleckej tvorbe ako hudobníka a textára nezaujalo dôležité miesto.“

    Asmodevs Draco DVX (AZRATH-11) rozpráva o svojich stretnutiach s Lovecraftovými podivnými príbehmi: „Prvýkrát som sa s Lovecraftovou tematikou stretol na strednej škole, od začiatku som mal pocit, že jeho diela sú výnimočným majstrovským dielom, jeho schopnosť spojiť realitu a históriu do jedinečného geniálneho vzorca je ohromujúca a pri každom čítaní mi úplne vyrazila dych a zaviedla ma do inej temnejšej dimenzie, kde som utápal svoju fantáziu a myšlienky neskôr nadobudli podobu hudby pre Azrath-11!“

    Hororový žáner nie je len mužskou záležitosťou, určite nájdeme skvelých hororových spisovateľov – a ich nasledovníkov – v podobe umelkýň, ako jednoznačne tvrdí Esmee Tabasco (TYRANT’S KALL): „Som človek, ktorý rád číta. Už ako dieťa som bola vždy s nosom v knihách. Tiež ma veľmi fascinovalo všetko, čo súviselo s hororom a nadprirodzenom. Asi som bola divné dieťa. A tiež som bol oveľa vyspelejšia ako ostatní, pokiaľ išlo o takéto témy. Mala som sedem rokov, keď som videla svoj prvý horor. Keď som mala 12 rokov, viedla som si veľkú zložku s výstrižkami z novín a všetkými informáciami o sériových vrahoch, ktoré som mohla získať. Nie že by som chcela zabíjať ľudí alebo niečo podobné, ale bolo to niečo, čo ma nesmierne fascinovalo. Keď si to spočítate (knihy, filmy, …), bolo len otázkou času, kedy narazím na Lovecraftovo dielo. Vlastne prvú knihu pre dospelých som prečítala, keď som mala asi 11 alebo 12 rokov, a bola to zbierka Lovecraftových poviedok. A prisahám, že to bola láska na prvé prečítanie! Samozrejme, bol som príliš mladá na to, aby som plne pochopila celú myšlienku, ktorú Lovecraft naznačoval, a neuvedomovala som si, že medzi jednotlivými príbehmi je dosť často prepojenie. Toto uvedomenie prišlo až s odstupom mnohých rokov. Viem, že existujú organizácie ako HPLHS, ktorých členovia sa takmer celý život venujú štúdiu Lovecraftovho života, poviedok a všetkého okolo neho. Sú obdivuhodní, ale to je niečo, čo by som ja nedokázala. Na svete je ešte veľa iných autorov, ktorí si tiež zaslúžia čítanie, a toľko iných vecí, o ktoré sa treba zaujímať. Takže určite budem úprimná, keď poviem, že o Lovecraftovom kulte sa mám ešte veľa čo učiť. Je to skôr akási zotrvačná fascinácia, ktorá ma núti vracať sa k tej istej téme znova a znova. Keď som prišla do kontaktu s kapelou, mali isté problémy s hľadaním speváka, ktorý by sa hodil do kapely a celej atmosféry, ktorú chceli vytvoriť. Spevák predo mnou bol prvý, kto do hudby vniesol lovecraftovský kult. Popri hudbe to bolo tiež niečo, čo ma na kapele zaujalo. Jedna vec viedla k druhej a teraz som speváčkou ja a inšpiráciu čerpám od veľkého Howarda Phillipsa a všetkého, čo ho mohlo niekedy inšpirovať, alebo čo dokonca mohol napísať.“

    „Už si ani nepamätám, kedy som Howarda Philipsa Lovecrafta objavil prvýkrát,“ hovorí Christoffer (SMOTHERED). „Mám pocit, akoby tu bol odjakživa. Ako to bezpečné miesto v mojom (pod)vedomí, ku ktorému som sa vždy vracal. Jeho romány som čítal každý pár rokov od čias, keď som bol tínedžer. Ale myslím si, že to muselo byť vtedy, keď som narazil na audioknihu, ktorú čítal slávny švédsky herec Ernst-Hugo Järegård, ktorý čítal poviedky ako “ The Hound“ a „The Rats in the Walls“, aby som spomenul aspoň niektoré, a vtedy som sa prvýkrát dostal do kontaktu s Lovecraftom. Muselo to byť v rokoch 1993-94.“

    „Ako tínedžer som chcel skúsiť čítať niečo iné ako to, čo sme museli čítať v škole,“ hovorí Bertrand (DYLATH-LEEN). „Tak som sa najprv, ako veľa francúzskych tínedžerov, pokúsil nájsť hororovú knihu a mojím prvým pokusom bol Stephen King… v skutočnosti to nebola moja šálka čaju (ani moja fľaša vína – hovorte si, čo chcete, pre Francúza, ako som ja ;)), ale v úvode tejto knihy autor opísal akési tajné stretnutie všetkých špičiek tohto druhu literatúry v dome majstra z Providence… Tajomstvo okolo toho vo mne vyvolalo potrebu zistiť viac, vyhľadal som si Lovecraftovu knihu a našiel som “ The call of Cthulhu“. Pochopil som, že Metallica to miluje, a to zvýšilo moju zvedavosť ! Tá kniha mi zmenila život : najprv to bol skvelý moment, keď som prvýkrát v živote čítal, a potom som čítal ďalšie a ďalšie rôzne veci o Lovecraftovi, ktorý videl svet tak, ako som ho často videl ja… bol to zvláštny a znepokojujúci pocit. Našiel som duchovného otca…“

    Ako sme už spomínali, čitatelia čudnej fantastiky, sci-fi a makabróznej literatúry skôr či neskôr narazia na Lovecrafta, je to takmer nevyhnutné, o čom svedčí aj Sotiris V (SEPTICFLESH): „Keďže som veľký fanúšik sci-fi, vždy som rád čítal knihy tohto žánru. Takže nakoniec som narazil na Lovecraftovo dielo. Okamžite ma zaujalo, a to tak tematikou, ako aj intenzívnym štýlom písania.“

    D. Boyd zo skupiny THE ZIGGURAT sa k tejto téme vyjadril takto: „Lovecrafta som objavil, keď som mal asi 16 rokov. Vždy som bol veľkým čitateľom hororu a nakoniec som narazil na jeho dielo. Povedať, že mi zmenilo život, je slabé slovo. Mojím pôvodným hudobným cieľom bolo založiť svoje texty na teológii a histórii. Ale po tom, čo som sa v mýtoch naozaj zahĺbil, kapela nabrala úplne nový smer. Nakoniec to vyvrcholilo v jedinú kapelu, ktorá JE „MYTHOS METAL MADNESS“! Sme uvedení na stránke HP Lovecraft.com a popredný lovecraftovský umelec Dave Carson ozdobil naše tričká svojimi kresbami. Jeho dielo bude aj obalom nášho ďalšieho albumu.“

    Prvé stretnutie s Lovecraftom? „Bolo to tak dávno, že je takmer nemožné si na to spomenúť. The Dreams in the Witch House musel byť jeden z prvých príbehov a na to sa začalo všetko nabaľovať.“ (ASA-NOIR)

    Nenadova skúsenosť je podobná: „Čítanie. Milujem čítanie, najmä kriminálne makabrózne, keď vyrastieš z EA Poea, tak trochu narazíš na HPL, a keď ho prečítaš, si závislý. Od detstva ma ovplyvnili aj nejaké staré videohry, ale hlavne knihy.“ Nenad (DAGGERSPAWN)

    OD HUDBY K LITERATÚRE, OD LITERATÚRY K HUDBE

    Vplyv na staršie kapely je jasne viditeľný na starších nahrávkach a pár umelcov našlo Lovecrafta prostredníctvom nich – nechajme si vysvetliť od Tima z BURNING SHADOWS: „Lovecrafta som objavil vďaka „The Call of Ktulu“ a „The Thing That Should Not Be“ od Metallicy. Keď som sa dozvedel, že tieto skladby vznikli na základe poviedok HP Lovecrafta, vybral som si v kníhkupectve zbierku jeho poviedok a okamžite ma to chytilo. Prečítal som pár poviedok a videl pár filmov nakrútených podľa jeho diela (napríklad Reanimátor), ale nič sa jednoducho nevyrovná skutočnej predlohe.“

    Hovorí Ipsissimus Nihil Magister (BLACK TEMPLE BELOW): „Bol som fanúšikom kapiel ako Morbid Angel a filmov ako „In The Mouth Of Madness“ a „The Thing“ od Johna Carpentera. Keď sme sa v škole krátko priblížili k lovecraftovským poviedkam, bolo dokonané… Odvtedy som prečítal každú jednu Lovecraftovu knihu alebo poviedku, ktorá sa mi dostala do rúk. Prvá, ktorú som prečítal, bola „Azathoth“.

    Metallica mala na fanúšikov Lovecrafta naozaj veľký vplyv. Nie je to žiadne prekvapenie. Tim z DAMNATION’S HAMMER prezrádza svoje skúsenosti takto: „Myslím, že moje prvé zoznámenie s Lovecraftom bolo prostredníctvom Metallicy v polovici 80. rokov so skladbami Call of Ktulu a The Thing That Should Not Be, pričom druhá menovaná je mojou najobľúbenejšou skladbou Metallicy, milujem aj jej text. Pri čítaní rozhovorov s kapelou si pamätám, že Cliff Burton spomínal, že bol vášnivým čitateľom H. P. Lovecrafta – hoci som nikdy nepochopil, prečo písali Cthulu ako Ktulu? Nepamätám si, kedy som čítal svoju prvú Lovecraftovu knihu, hádam to bolo okolo roku 1996 – gitarista kapely, v ktorej som vtedy pôsobil, mi požičal zbierku Lovecraftových poviedok, pretože som si chcel prečítať The Call Of Cthulu. Zo všetkých poviedok v tej prvej knihe, ktorú som čítal, pre mňa vynikla poviedka At The Mountains Of Madness, ktorá dodnes patrí medzi moje najobľúbenejšie. Oceňujem spôsob, akým je väčšina Lovecraftových diel prepojená, pričom takmer v každej poviedke sa spomína obávaný Necronomicon, ktorý napísal šialený Arab Abdul Al-Hazred.“

    Ale nielen staršie kapely, aj novšie generácie hudobníkov čerpajú prvotnú inšpiráciu z iných hudobných zdrojov, ako o tom svedčí Nedry (AKEM MANAH): „K H.P. Lovecraftovi ma priviedla skvelá kapela Electric Wizard. Skladba, ktorú urobili na albume Witchcult Today s názvom „Dunwich“, vychádza z Lovecraftej poviedky „The Dunwich Horror“. Tiež skupina Catacombs a jej masívny album nasiaknutý Lovecraftom In The Depths Of R’lyeh.“

    Tim (DAMNATION’S HAMMER) pridáva do mixu ďalší hudobný vplyv: „Keď som založil Damnations Hammer, koncept kapely mal vyvolať rovnaký pocit, aký som mal, keď som prvýkrát objavil kapely ako Celtic Frost s ich – v tom čase – surrealistickým imidžom a fantasy textami. Navyše rovnakým spôsobom, akým sa niektoré Lovecraftove poviedky prepájajú, som chcel, aby sa našou tvorbou tiahla téma – na našom demo EP z roku 2009 s názvom Serpent’s Wrath máme surrealistickú zvukovú scénu s názvom The Hex, čoskoro vydaný album sa volá Disciples of the Hex a obsahuje druhú zvukovú scénu s názvom The Hex ii – každé ďalšie vydanie Damnations Hammer bude obsahovať ďalší diel The Hex.“

    EVANGELIST objavil Lovecrafta aj prostredníctvom Metallicy: „Za objavenie Lovecrafta vďačím skladbe The Call of Ktulu od Metallicy na začiatku 90. rokov. Nebol internet, takže som jednoducho musel ísť do knižnice a pozrieť sa, čo to to „Ktulu“ vlastne je. Pre tínedžera vskutku ohromujúci zážitok.“

    „Naozaj nie vtedy, keď som bol dieťa, ale viac-menej keď som mal okolo 20 rokov,“ rozpráva svoje spomienky člen skupiny BRUTUS. „Počúval som Metallicu,Maiden a ďalšie heavy metalové kapely s Lovecraftovými textami a tie pritiahli moju pozornosť.

    „Osobne som ho objavil po vypočutí skupiny H. P. Lovecraft a neskôr som zistil, že je spisovateľ. Do kontaktu s jeho tvorbou som prišiel prostredníctvom hudby (presnejšie death metalu) a neskôr som začal čítať jeho poviedky.“ priznáva Marko (OAK).

    „Na našom prvom albume Necrogenesis (The Spew Records, 2010) sme vytvorili lyrický koncept o lovecraftovských témach, ale na našej novej nahrávke (náš ďalší album „Atonement“ vyjde vo vydavateľstve Comatose Music v roku 2013 a jeho ukážku si môžete vypočuť na webovej stránke vydavateľstva comatosemusic.com) sme sa v textoch zamerali na zlovestné a rozporuplné stránky ľudskej existencie,“ píše člen LOGIC OF DENIAL. „Napriek tomu sú jadro našej lyriky a atmosféry, ktoré sa snažíme stvárniť, stále ovplyvnené neuveriteľnou prácou, ktorú Lovecraft odviedol na svojich spisoch. Na textovom koncepte našich nahrávok sa podieľa celá kapela, ale ja sa spolu s naším spevákom Mattom starám o textárske povinnosti a Lovecrafta sme vždy milovali už od strednej školy. Milovali sme temnú, zvláštnu a zároveň epickú a vznešenú atmosféru, ktorú vštepoval do svojich príbehov. Teraz, aj keď o Dagonovi v našich skladbách priamo nehovoríme, ma tento druh pocitu stále inšpiruje, keď píšem novú pieseň, keď premýšľam o skvelom názve alebo keď sa snažím zhodiť pár riadkov pre nejaký text. Koniec koncov, podľa môjho názoru existuje spojenie medzi vnútroľudskými stránkami existencie a sugestívnym štýlom, ktorý Lovecraft používal na vykreslenie svojich postáv a neuveriteľných príbehov.“

    Druhá časť článku tu

    Poznámka: Tento článok vznikol v roku 2013, niektoré kapely tu spomínané už nie sú aktívne.

    Rudolf Schütz
    Rudolf Schützhttps://bandurkinagaucu.eu
    Rudolf Schütz - nezastaviteľná sila v pozadí Vihorlat Media - je zanieteným editorom webu Bandurki Na Gauču, ktorá sa venuje odhaľovaniu a oslavovaniu bohatého spektra kultúrnych pokladov z minulosti. S neuhasiteľnou láskou ku všetkému kultúrnemu sa Rudolf ponára hlboko do histórie, aby priniesol na svetlo zabudnuté poklady, ktoré zaujmú svojím nadčasovým čarom a významom. Jeho odborné znalosti pokrývajú rôzne formy umenia, literatúry, hudby a filmu, čo z neho robí všestranného a znalého kurátora. Prostredníctvom Bandurki Na Gauču Rudolf túži spojiť súčasné publikum s kultúrnym dedičstvom, ktoré formuje našu prítomnosť, a podporovať tak ocenenie trvalej krásy a významu historických majstrovských diel.
    Advertisingspot_img

    OBĽÚBENÉ PRÍSPEVKY

    BANDURKI ODPORÚČAJÚ

    BANDURKI NA SOCIÁLKACH

    0FanúšikoviaPáči sa
    0NasledovníciNasledovať
    0NasledovníciNasledovať
    0OdberateliaPredplatiť