Keďže pôvodné prvé tri čísla tohto dnes už nevydávaného magazínu nie sú viac dostupné (ale pozreli sme sa na ne prostredníctvom výberu z týchto čísel pod názvom Grindhouse Purgatory Greatest Hits), v našom zoznamovaní sa so svetom zaujímavých printových publikácií pokračujeme číslom 4.
Verte-neverte, toto číslo vyšlo v roku 2014, ale čo je na týchto publikáciách najlepšie je fakt, že sa v podstate nezdajú byť „out of date“, teda dávno neplatné. Samozrejme, neplatí to vždy, niektoré amatérske fanziny z konca 80. rokov 20. storočia, alebo zo začiatku 90. rokov toho istého storočia sú vzhľadom na niekdajšiu raritnosť snímkov, ktoré dnes nie je problém zohnať, možno fakt už len artefaktami svojej doby. Ale to vôbec nevadí.
Takže, čo mohli (a stále môžu) čitatelia Grindhouse Purgatory v 4. čísle nájsť? Strana 2 nám prináša spomienku na v tej dobe čerstvé úmrtia (ja viem, že to teraz vyznalo trošku morbidne), menovite šlo o legendárnych hercov Jamesa Garnera – objavil sa napr. v aj v našich končinách známom filme The Great Escape (Veľký útek), kde hlavnú úlohu stvárnil legendárny herec so slovenskými koreňmi, Steve McQueen – a Eliho Walacha, nezabudnuteľného vodcu banditov Calveru v The Magnificent Seven (Sedem statočných) a Tuca v The Good, the Bad and the Ugly (Dobrý, zlý a škaredý).
Hneď nato nás čaká Headitorial z pera 42nd Street Petea, a je to celkom milé, čítať to po 10 rokoch, keďže sa v tomto editoriáli spomína tzv. „internet drama“ medzi Peteom a jeho magazínom a iným (dnes už zosnulým) filmovým expertom. Až keď som sa naplno začal venovať niektorým veciam ohľadom filmu a podobných vecí, človek s úžasom zisťuje, že poniektorí ľudia berú svoje hobby až príliš, príliš vážne.

Nasleduje obsiahle rozprávanie o bikerskom filme The Savage Seven z pera Garyho Kenta, ktorý si v danom filme z roku 1968 aj zahral ako kaskadér. Bikersploitation je jedným z podžánrov exploitation kinematografie, a ak máte radi filmy o bikeroch a rôznych motocyklových gangoch, tento žáner je pre vás ako stvorený.

Garyho opäť strieda 42nd Street Pete s článkom s titulom Sabata: The Man with the Gunsight Eyes Comes to Kill!! a pretože rôzne filmy mali rôzne tituly, Pete rozoberá film Sabata, klasický spaghetti western z roku 1969, s Lee Van Cleefom v hlavnej úlohe.
Pete prispel do tohto čísla aj veľmi zaujímavým článkom o tzv. „double features“, teda o filmoch, ktoré boli na programe kina v pároch. Väčšinou šlo o nejaký vychytený film, ku ktorému sa pridala nejaká béčkovina, ale zoznam, ktorý Pete v tomto článku uvádza, jaj, radosť čítať (a ešte väčšia radosť, hoci nie pre peňaženku, bude tieto tituly pozháňať!).
Článok Growing Up Drive-In: The Pear Road Auto Drive-In (autor Ken Kish) čitateľovi približuje, aké to bolo navštevovať drive-in kino v Middleburgh Heights, Ohio. Nuž, dnešná generácia toto rozhodne už nezažije tak, ako to zažívali generácie predošlé.
A keď spomínam generácie, tie spomína aj Superfan Rob Steinbruegge v názve svojho stručného príspevku, teda pekne po americky – Generations, zamýšľajúc sa nad prechodom od drive-in kín cez grindhouses, káblovú televíziu, VHS až po DVD a Blu Ray disky. Veru, prešli sme riadny kus technologického pokroku.

Málo známym – a prakticky len letmým – žánrom exploitation bol truckploitation, a ako názov prezrádza, ide o filmy o kamiónoch a kamionistoch. Zbohem lásko, já jedu dál… Josef Laufer by uznanlivo pokýval hlavou a určite by si White Line Fever, o ktorom článok White Line Fever: Where the Rubber Beats the Road (1975) s Jean-Michaelom Vincentom (ktorý hral v seriáli Airwolf, ak by to náhodou niekto nevedel) pozrel. Na upresnenie už len dodám, že daný príspevok napísal Robert Morgan.
V tomto čísle sa bikerom ušlo miesta až-až, a ďalší článok sa tiež týka biker filmov – 42nd Street Pete prináša pohľad na tento žáner vo svojom príspevku „The Genre That Saved the Indy Film: The Biker Movie“, ako aj svoj Top 20 Biker Films prehľad – oplatí sa prečítať, veru.

A Pete prináša aj recenziu na málo známy dobrodružný snímok „The Corrupt Ones“. Stratený poklad a Elke Sommers? Tak to áno. Okrem toho, nie tak dávno sa tento prakticky neznámy film objavil v remastrovanej nemeckej verzii (ale s dostupným anglickým znením), takže nemusíme plakať nad tým, že je niečo nedostupné. Na rozdiel od mnohých iných filmov, ale to je už na inú debatu.
Dr. Rhonda Baughman prináša čitateľom tohto čísla Grindhouse Purgatory rozhovor s Johnnym Venokurom, ktorý sa objavil vo filme Savage Streets z roku 1984.

A pri rozhovoroch ešte ostaneme, Cory Udler prispel rozhovorom s dnes už nebohým (bohužiaľ) legendárnym režisérom Tedom V. Mikelsom. To bol, páni, klasik!

Dr. Baughman prispela aj rozhovormi s legendárnymi scream queens Linneou Quigley, Brinke Stevens a Michelle Bauer, a že je čo čítať!
Ďalší príspevok je Peteov článok o Snuff Cinema. Vieme o čo ide?
A ďalší rozhovor! A opäť z pera Dr. Rhondy Baughman, tentoraz s Kenom Abrahamom.
V rubrike „Exploring the Shelves“ sa spolu s Johnom Shatzerom vydáme na objavnú cestu za klasickými filmami s rôznymi broukovými (teda chrobačími) monštrami.

Grindhouse Purgatory však nebolo len o filmoch, ale aj o iných druhoch zábavy, a preto sa v článku pod názvom Frank „Bruiser“ Brody, World Famous Wrestler and Murder Victim z pera 42nd Street Petea dozviete niečo o živote (a bohužiaľ, aj smrti) wrestlera Bruisera Brodyho.
Dva nasledujúce články, prvý od Johna Shatzera s názvom „The World As I See It: Why Does The Internet Suck?“ a druhý od Josha Hadleyho s názvom „Tree Pulp In One’s Hand“ adresujú dôležité aspekty dnešného kultúrneho života. Prvý rozpráva o nedostatku socializácie v rámci nášho online života (kedy ste naposledy boli napr. v kine alebo na nejakom inom kultúrnom podujatí?), druhý o printových publikáciách, ktoré pomaly – a bohužiaľ, isto – ustupujú pred digitálnymi vydaniami. Čo, pre nás skôr narodených, rozhodne nie je to isté.

Bill Adcock ponúka recenziu filmu The Beast and the Vixens v článku s názvom Show Bigfoot Your Titties!

Dave Kosanke čitateľom približuje dvojicu filmov pre dospelých s Amber Lynn a Bruceom Stevensom v hlavnej úlohe, Head Games a Hollywood Starlets.

Záver tohto čísla Grindhouse Purgatory obstaráva úryvok zo zatiaľ – bohužiaľ – nedokončenej biografie legendárneho režiséra filmov pre dospelých Cartera Stevensa,
Málo? Veľa? Podľa mňa čítania tak akurát. Ale oveľa viac času človek strávi naháňaním spomínaných filmov. Lebo či veríte, alebo nie, ak sa rozhodnete ponoriť do sveta exploitation kinematografie a grindhouse, objavíte filmy, o ktorých existencii ste nikdy netušili – a čo viac, ani ste nevedeli, že sa vám môžu páčiť.
A o tom to, priatelia, je.
Magazín Grindhouse Purgatory 4 je dostupný na Amazone.