V týždni presne pred 46 rokmi, teda končiacom 13. apríla, sa v grindhouse kinách v New Yorku (predovšetkým na 42nd Street) objavilo veľa zaujímavých filmov, medzi inými sa v kine Empire premietal – v rámci trojprogramu spolu so snímkami Kung Fu Brothers (1972) a Fist of Double K (1973) – aj snímka Edge of Fury z roku 197. Teda, v tom čase – a pri vtedajšej distribúcii – celkom aj novinka.
A tejto záležitosti sa dostalo pocty byť mojím filmovým potešením na včerajší večer, kung fu ja mám rád, old school filmy s bojovými umeniami sú pre mňa fajn, a navyše, hlavná úloha pripadla taiwanskému hercovi Brucemu Li (vlastným menom Ho Chung Tao)…mne viac nebolo treba.

Príbeh filmu je v podstate tuctový, Bruce Li hrá chlapíka menom Pao Fang, resp. Fang Pao, aby sme rešpektovali čínsku obyčaj písania mien (hoci vo filme výslovnosť znela furt jak Fong, ale na tom veľmi nezáleží), ktorý pracuje ako šofér podnikateľa menom Chen.
Jedného dňa prichádza Fang do práce a kým sa baví s malým Chenovým synom, objavia sa dvaja policajti v civile a vezmú ho na výsluch. Ako vysvitne, Chen bol zapojený do pašovania ópia z Thajska, kde bol zatknutý a čaká na súd.
Čo by nebolo také zlé, lebo veď Fang s tým nič nemal, ale chudák šofér si to – ako to už býva – zlizne aj tak, pretože ľudia naňho ukazujú prstom, a tak jeho mama príde o časť malého podnikania, ktorým sa živí (lebo veď nikto nebude spolupracovať s matkou chlapíka, ktorý pracoval pre drogového pašeráka), a pre to isté dostanú aj vyhadzov z nového nájmu.
Fang začne pracovať pre pána Kinga, ktorý vedie Silver Night klub, a pre ktorého bola zásielka ópia od Chena určená.

Postupom času sa príbeh trošku zamotá, keď sa ukáže, že Chena nabonzoval jeho právnik, ktorý mal zálusk na jeho majetok – pretože sa z neho stal pestún maloletého Chenovho syna, môže s ním disponovať. To sa ale nepáčilo Chenovej druhej manželke, ktorá tiež prahne po majetku, a do toho King podozrieva Fanga, že o zásielke vie, a tak nechá uniesť jeho priateľku, aby ho donútil skrýšu ópia prezradiť.
Fang v podstate náhodou napadne, kde by spomínané ópium mohlo byť ukryté (kvôli spomienke z minulosti, kedy doprevádzal Chena so synom pri fotografovaní), a po jeho náleze informuje únoscov. Partia sa dotrepe aj s unesenou Fangovou priateľkou, výmena sa uskutoční, no to by tak bolo, aby to človek nechal len tak.
Fang vyhodí do vzduchu väčšinu gangstrov, s poslednými dvomi – Chenovým bodyguardom s tak nesympatickým kukučom, že fakt na päsť – a Mr. Kingom sa Fang vysporiada sám.
Medzitým spomínaná druhá Chenova manželka navštívi taktiež spomínaného právnika a po spore s ním ho pekne-krásne nožom zakilluje a potom sa zapichne sama. Ale ešte predtým nám poskytne jediný šteklivý záber v tomto filme. To aby ste vedeli.
Fang teda odchádza ako víťaz, a to je tak všetko.
Ako vravím, príbeh tuctový, spracovanie občas kŕčovité, čo ale fanúšikom old school kung fu filmov nemôže absolútne prekážať, keďže v takýchto filmoch ide o choreografiu mlátičiek, čert bert nejaké sofistikované príbehy.
Toto však platí, keď človek pozrie tak 5-10 kung fu filmov…keďže ale týchto snímkov boli stovky, neprekvapí, že Edge of Fury nemá čím zaujať natoľko, aby sa film stal zapamätateľným. V konečnom dôsledku ale – nebyť náhody, ktorá spravila Brucee Leea nesmrteľnou hviezdou, ani jeho filmy by dvakrát originálne či zapamätateľné neboli.
Takže asi tak nejako. Oplatí sa pozrieť, ak má človek rád spomínané old school kung fu, ktoré boli pásovo produkované v 70. rokoch na Taiwane a v Hongkongu.

Osoby a obsadenie – niektorých hercov je pre mňa vcelku ťažké identifikovať, aby som pravdu povedal. Keďže správny filmový fanúšik sleduje aj úvodné a záverečné titulky (mnohokrát človek objaví v titulkoch meno, s ktorým sa už niekedy stretol, čo je milé, ako stretnutie so starým kamošom), a v Ege of Fury sú také dva milé momenty – naše mladé baby, ktoré sa tu objavujú (spomínaná Chenova manželka a Fangova priateľka) sú v titulkoch uvedené ako Danna a Michelle. Super, radosť hľadať nejaké info o týchto herečkách, že?
Našťastie, človek sa vďaka internetu vie dopátrať že Danna bola Dana Tsen (objavila sa aj vo filmoch ako The Bamboo House of Dolls (1973), Infra-man (1975), Black Magic (1975), Bruce Lee in New Guinea (1978), či Image of Bruce Lee( 1978)) a Michelle je Michelle Yim (s bohatou filmovou kariérou, dá sa zhliadnuť napr. The 36 Crazy Fists (1977), 10 Tigers of Shaolin (1978), Fist of Fury III (1979), Ambitious Kung-Fu Girl (1981), Ab-normal Beauty (2004) a mnoho ďalších.
Našťastie, nášho hlavného hrdinu nemusíme hľadať dlho, Ho Chung Tao je filmovým fanúšikom známy hlavne ako jeden z „klonov“ Bruce Leeho, kvôli znalosti bojového umenia a podobe s Brucem si vyslúžil filmový pseudonym Bruce Li, hoci by bolo nespravodlivé ho predstavovať len ako herca v tieni spomínaného legendárneho umelca.

Ho Chung Tao sa totiž po istej dobe dokázal vymaniť z tejto úlohy imitátora a hrať aj normálne postavy mimo úlohy „Brucea Li“ – ale nech je ako chce, stále je príjemne stráveným časom sledovať ho vo filmoch ako Bruce Lee – Super Dragon (1974), The Dragon Dies Hard (1975), Exit the Dragon, Enter the Tiger (1976), Bruce Lee: The Man, The Myth (1976), Fist of Fury II (1977) a v mnohých ďalších.
Ťažko povedať, či Mr. King bol hlavný zloduch (podľa mňa to bol ten slizký právnik, lebo čo čakať od právnikov), ale keďže posledná bitka bola Fang versus King, tak to berme tak, že King bol tým finalnym bossom.

Toho stvárnil japonský herec Yasuaki Kurata, ktorý má za sebou teda riadne dlhú filmovú kariéru, hoci prevažnú väčšinu titulov tvoria bežnému Slovákovi neznáme tituly. Z tých známejších však možno spomenúť Hands of Death (1972), Bruce Lee and I (1973), Fighting Dragon Vs. The Deadly Tiger (1974), Sister Street Fighter: Hanging By the Thread (1974), The Golden Triangle (1975), Return of the Sister Street Fighter (1975), Fist of Fury II (1977), Mad Mission 2: Aces Go Places (1983), The Seventh Curse (1986), Eastern Condors (1987), Shinjuku Incident (2009), Blood: The Last Vampire (2009) a mnoho ďalších.
V úvodných titulkoch sa objavil aj Tommy Lee, ale nešlo o bubeníka z Mötley Crüe, pod týmto pseudonymom sa skrýva herec a choreograf bojových scén (aj v tomto filme) menom Ming Chin. Ako to už býva, aj ten sa objavil v rôznych, lokálne produkovaných, filmoch, napr. The Lady Hermit (1971), The Imperial Swordsman (1972), spomínaných The Kung Fu Brothers (1972), s Bruce Lim sa stretol aj v Revenge of the Patriots, objavil sa vo Fist of Fury II (1977), 10 Brothers of Shaolin (1977), či v Everlasting Chivalry (1980).
Zvyšok osadenstva budú poznať fakt len experti na taiwanskú a hongkongskú filmovú produkciu, ku ktorým sa ja osobne nerátam, takže asi toľko.
Film je celý k zhliadnutiu na Youtube: