piatok, 18 apríla, 2025
More

    BESTSELLER (1987)

    Bestseller je jedným z dvoch filmov s Jamesom Woodsom, ktoré si pamätám aj (alebo hlavne?) kvôli tomu, že spolu so snímkom Cop (1988, v našich končinách bol uvádzaný s českým titulom Polda) boli premietané aj v niekdajších socialistických kinách. Samozrejme, neprístupné do 18 rokov, čo ma vtedy nesmierne štvalo, ale tak čo už…

    Ťažko povedať, čo viedlo súdruhov k povoleniu premietať tieto snímky, snáď snaha ukázať, ako prehnitý ten americký kapitalistický a imperialistický svet je. Viete, v štýle..pozrite sa, vraždy, skorumpovaní kapitalisti, toto sa v našej socialistickej spoločnosti stať nemôže. Haha, jasné, že nie, kdeže!

    Bestseller Blu Ray obal

    Ale nie sme tu dnes kvôli tomu, aby sme meditovali nad problémami niekdajšieho bipolárneho sveta. Bestseller som si vybral ako večerný film jednak kvôli tomu, že James Woods patrí medzi mojich obľúbených hercov (teda nie, že by som mal v izbe všade jeho fotky a plagáty, a tiež som nevidel všetky filmy, v ktorých účinkoval, ale ako herca ho mám veľmi rád), druhým dôvodom bolo to, že scenár k tomuto snímku má na svedomí legendárny americký filmár Larry Cohen (ktorého podozrievam, že napriek tomu, že nie je uvedený ako režisér, určite mal prsty aj v réžii, pretože jeho charakteristické zábery v dave chodcov na nemenej legendárnej 42nd Street v New Yorku sa prehliadnuť nedajú).

    Hneď na začiatku sme svedkami lúpeže v policajnom sklade s dôkazmi. Medzi policajtami, ktorí sú v sklade zamestnaní, je aj Dennis Meechum (Brian Dennehy), ktorý síce postrelený, ale lúpež, pri ktorej sa lupiči neľútostne zbavia svedkov, prežije.

    15 rokov neskôr je Meechum stále policajtom, no zároveň aj spisovateľom na voľnej nohe. A pri jednej akcii v lodných dokoch sa mu do cesty pripletie mysteriózny elegantne odetý pánko, ktorý mu – mimochodom – zachráni pri akcii život.

    Tým nie je nikto iný, ako – tipujete správne – James Woods, tu v úlohe profesionálneho zabijaka Clevea, ktorý má ťažké srdce na svojho zamestnávateľa, skorumpovaného podnikateľa Davida Madlocka, a rozhodne sa mu pomstiť spolčením sa s Dennisom Meechumom. Cieľ? Skompromitovať Madlocka príbehom jeho dvorného zabijaka. Tým je (resp. bol) práve Cleve, ktorý Dennisovi rozpráva svoj príbeh o tom, ako pre svojho zamestnávateľa odstraňoval nepohodlných ľudí.

    Film ide svižným tempom, občas sa objaví dobrá hláška, o streľbu tiež nie je núdza (koniec koncov, je to krimi-thriller), a Bestseller je ako taký skvelým prípadom toho, prečo boli filmy v 80. rokoch minulého storočia dobré, aj keď ich nerobili veľké štúdiá.

    Škoda len trošku melodramatického záveru, ale na strane druhej, ten vyvažuje skvele zahraný Woodsov chladný psychopatický zabijak (viď scéna s Meechumovou literárnou agentkou Robertou Gillian v podaní Victorie Tennant).

    Summa summarum, alebo, ako sa u nás hovorí, podčiarknuté a zhrnuté, Bestseller je poctivá americká filmárčina a pre mňa rozhodne skvelá kriminálka. A na rozdiel od mnohých iných si ho zase niekedy v budúcnosti, za nejakých pár rokov, pozriem. Čo sa o prevažnej väčšine moderných titulov rozhodne povedať nedá.

    A ako je už zvykom, poďme hodiť očkom na osoby a obsadenie.

    Réžiu mal pod palcom John Flynn (1932 – 2007), a hoci toto meno ani nebude mnohým filmovým nadšencom na Slovensku známe, niektoré z filmov, ktoré režíroval, sa rozhodne za neznáme považovať nedajú. OK, možno Rolling Thunder z roku 1977 nebude až tak známym snímkom v našich končinách, ale kto by nepoznal Lock Up (1989, u nás pod názvom Kriminál) s legendárnym Sylvestrom Stallonem, alebo – a to nech mi nikto nehovorí, že nepozná – skvelú akčnú jazdu Out for Justice (1991) so Stevenom Seagalom v dobe, keď ešte sa naňho dalo pozerať.

    John Flynn

    Ako som už spomínal vyššie, scenárom k filmu prispel Larry Cohen (1936 – 2019), a ten skvelý exploitation scenárista, producent a režisér je známy aj u nás. Svojimi scénarmi prispel k takým parádnym filmom ako bola napr. trilógia Maniac Cop (1988 – 1992), Phone Booth (Telefónna búdka, 2002), Cellular (2004), The Stuff (1985), legendárnym Q: The Winged Serpent (1982, blaxploitation klasiky Godfather of Harlem (známej aj ako Black Caesar) či western El Condor (1970) medzi inými, mnohé z týchto filmov aj sám režíroval.

    Larry Cohen

    Cohen bol známy svojím guerilla prístupom k filmovaniu, kedy na uliciach New Yorku filmoval bez povolenia a za plnej premávky, kedy okoloidúci chodci vôbec netušili, že sú súčasťou filmovania nejakej scény, čo dodáva jeho filmom zaujímavý kus autenticity (nehovoriac o tom, že je zábavné sledovať, ako mnohí okoloidúci/okolostojaci pozerajú do kamery, že čo sa to vlastne deje).

    Hudbou k filmu prispel Jay Ferguson, s tvorbou ktorého sa slovenskí diváci mohli stretnúť vo filmoch ako A Nightmare on Elm Street 5: The Dream Child (1989), či Tremors 2 (1996) a Tremors 4 (2004), a rovnako tak v seriáloch ako Tales from the Crypt (1989-1996), Melrose Place (1992) alebo NCIS: Los Angeles (2010-2023).

    Jay Fergusson

    Poďme k hercom. Dnes už nebohého Briana Dennehyho (1938-2020) si pamätníci pamätajú v legendárnom Rambovi (teda presnejšie, First Blood, 1982), taktiež u nás premietanom Cocoon (Zámotok, 1985), F/X (1986) a F/X 2 (1991) boli, tuším, u nás dostupné na VHSkách (ak nie oficiálne, tak určite v pirátskych kópiách), objavil sa aj v remaku Carpenterovej klasiky Assault on the Precint 13 (2005) a okrem týchto spomínaných v rôznych ďalších filmoch a seriáloch. Dennehy mal to šťastie, že mal veľmi fotogenickú tvár, takže zapamätať si ho nebolo nijako problematické.

    Brian Denehy

    A o fotogenickosti Jamesa Woodsa netreba pochybovať ani na sekundu. Stačí spomenúť tituly ako Videodrome (1983), John Carpenter’s Vampires (1998), The Specialist (1994) …a to nehovoriac o účinkovaní v seriáloch a ako voice actor pre rôzne animované filmy a videohry. Skvelý herec, bez debaty.

    James Woods

    Hlavného zloducha Davida Madlocka si zahral Paul Shenar (1936-1989), a z filmov a seriálov, v ktorých sa tento charizmatický herec objavil spomeniem len tie, ktoré by našinec poznať mohol, napr. Scarface (1983), Raw Deal (1986) či The Bedroom Window (Okno zo spálne, 1987).

    Paul Shenar

    Nevynechám ani ženské postavy, samozrejme. Meechumovu dcéru Holly si zahrala Allison Balson, známa ako Nancy Oleson zo seriálu Little House on the Prairie (Domček v prérii, 1981-1983), Besteller bol pre ňu na dlhú dobu posledným snímkom, až do roku 2013, kedy sa zase objavila pred kamerou vo filme Broken Blood.

    Allison Balson

    A už som spomenul Victoriu Tennant, zväčša účinkujúcu v televíznych seriáloch, ale objavila sa napr. aj v The Handmaid’s Tale (1990) či L. A. Story (1991).

    Victoria Tennant

    Takže, oplatí sa? Veru, že hej.

    Oficiálny trailer:

    Rudolf Schütz
    Rudolf Schützhttps://bandurkinagaucu.eu
    Rudolf Schütz - nezastaviteľná sila v pozadí Vihorlat Media - je zanieteným editorom webu Bandurki Na Gauču, ktorá sa venuje odhaľovaniu a oslavovaniu bohatého spektra kultúrnych pokladov z minulosti. S neuhasiteľnou láskou ku všetkému kultúrnemu sa Rudolf ponára hlboko do histórie, aby priniesol na svetlo zabudnuté poklady, ktoré zaujmú svojím nadčasovým čarom a významom. Jeho odborné znalosti pokrývajú rôzne formy umenia, literatúry, hudby a filmu, čo z neho robí všestranného a znalého kurátora. Prostredníctvom Bandurki Na Gauču Rudolf túži spojiť súčasné publikum s kultúrnym dedičstvom, ktoré formuje našu prítomnosť, a podporovať tak ocenenie trvalej krásy a významu historických majstrovských diel.
    Advertisingspot_img

    OBĽÚBENÉ PRÍSPEVKY

    BANDURKI ODPORÚČAJÚ

    BANDURKI NA SOCIÁLKACH

    0FanúšikoviaPáči sa
    0NasledovníciNasledovať
    0NasledovníciNasledovať
    0OdberateliaPredplatiť