piatok, 18 apríla, 2025
More

    Greetings (2007)

    Greetings … alebo strasti a slasti Rudolfa mládenca pri sledovaní (aj) nízkorozpočtových filmov. V tomto prípade skôr mikro-rozpočtových, ale na tomto detaile až tak nezáleží.

    Na čom však záleží je fakt, že v marketingu platí „obal predáva“, a kto si DVD kúpil (alebo aspoň požičal) na základe celkom zaujímavej obálky, mohol byť vcelku prekvapený, a nemuselo by to byť príjemné prekvapenie.

    Greetings obal DVD
    Nie, obálka filmu rozhodne s dejom nekorešponduje. Ale predáva, a o to ide.

    Prečo? Schválne, poďme sa na film pozrieť.

    Dej filmu nás privádza do obývačky jedného z britských domov (čo je samo o sebe zážitkom pre tých, ktorí klasickú britskú architektúru nezažili), kde sa na „kolaudačke“ stretáva partia známych i menej známych. Atmosféra je klasicky britská párty (zažil som, viem, o čom hovorím), takže to, čo by človek mimo britských ostrovov považoval za nedostatok dialógov, v podstate nedostatkom nie je. Áno, nejedna akcia, na ktorej som bol, bola presne taká…občas trápne ticho, občas silené rozhovory, len aby sa to trápne ticho nejako prerušilo.

    Keď spomínam mikro-rozpočet, tak myslím naozaj mikro-rozpočet

    V prípade filmu Greetings však tento fakt vnímam ako – paradoxne – pozitívum. Aj tú stiesnenosť v obývačke, neverili by ste, aké malé tieto miestnosti v klasickom dome v radovej zástavbe sú. Tak napríklad z mojej pracovne by boli v UK dve izby. Ale to len tak na okraj.

    A tak naši protagonisti sedia, kecajú, popíjajú vínko, potom sa jedna dvojica odoberie domov, takže z 8 osôb na začiatku ostanú len 6ti, a čosi-kamsi objavia v dome kus starožitného nábytku, ktorým nie je nič iné ako malý stolík s ouija tabuľou na vrchnej stolovej lište. Put your glass on the stôl, ako by povedal nejaký ten profesionálny policajný tlmočník, ale evidentne by mu Briti vo filme aj rozumeli, lebo presne to aj spravili.

    Samozrejme, ako to už počas ouija seanse býva, začína sa aj malá hádka a obviňovanie, kto to vlastne tým pohárom hýbe, čo už neprekvapuje, pretože to sa deje prakticky vo všetkých filmoch, kde sa zábava s ouija tabuľou objavuje. Skôr prekvapuje, že protagonistov baví tak dlho sa o tom dohadovať.

    A krb…krb musí byť! Britská architektúra zachytená vo filme – a ono to v mnohých domoch v UK naozaj tak vyzerá.

    No ak ste behom prvých 20 minút či tak nejak, kedy sa v podstate nič nedeje, film ešte nevypli, dočkáme sa aj nevysvetliteľných udalostí, ako je nápis na zrkadle (kedy sa baby začnú dohadovať, kto ho vlastne tam napísal), potom praskne žiarovka, stolík je prevrátený na nohami hore…a začína zábava. Teda, zábava…

    Film je naozaj veľmi ťažkopádny a priznám sa, nepoznať správanie Britov, tak ho vypnem asi fakt po nejakých tých 15 minútach, ale našťastie som ho dal celý, hoci priznám aj to, že pocit unudenosti čoraz viac narastal, nehovoriac o niektorých zvratoch vo filme, pri ktorých som sa neveriacky pozeral, že akože fakt?

    Odmyslíme si, že ten duch alebo čo to bolo, zanecháva správy v angličtine (to akože v ríši duchov majú nejak rozdelené, hej, teraz sa s ouija hrajú Briti, kto tu vie anglicky? Ty? Ideš…), záver mi tak nejak nedával zmysel, ale čo už.

    Takže bežnému divákovi patrí odporúčanie – ruky rozhodne preč, inak budete nadávať, že ste strávili 72 minút sledovaním tohto filmu.

    Ak však máte pochopenie pre amatérsku, low-micro-no budget tvorbu, tak je hodnotenie Greetings niekde inde a potenciálnym filmárom ukazuje, že aj pri minimálnych nákladoch sa dá natočiť pozerateľný film. Lebo netreba zase hádzať flintu do žitnej, či ako sa to vraví, film sa pozrieť dal, akurát nešlo o žiadnu slávu.

    Nečakajte ale žiadne krvavé orgie, ani nahotu, tu sa na tieto obľúbené prvky nízkorozpočtoviek nehrá. Ale ak máte radi filmy, kde sa narába s ouija tabuľou, tak kvôli tej čiarke, že „videl(a) som“ to treba vidieť

    Vo filme hrali v podstate neznámi britskí herci, maličkú úlohu si zahral aj režisér filmu Kenneth Colley (ako postarší pán menom Ken), ktorého slovenskí diváci môžu poznať zo Star Wars Episode V a VI ako veliteľa Darth Vaderovej lode.

    Predchádzajúci článok
    Ďalší článok
    Rudolf Schütz
    Rudolf Schützhttps://bandurkinagaucu.eu
    Rudolf Schütz - nezastaviteľná sila v pozadí Vihorlat Media - je zanieteným editorom webu Bandurki Na Gauču, ktorá sa venuje odhaľovaniu a oslavovaniu bohatého spektra kultúrnych pokladov z minulosti. S neuhasiteľnou láskou ku všetkému kultúrnemu sa Rudolf ponára hlboko do histórie, aby priniesol na svetlo zabudnuté poklady, ktoré zaujmú svojím nadčasovým čarom a významom. Jeho odborné znalosti pokrývajú rôzne formy umenia, literatúry, hudby a filmu, čo z neho robí všestranného a znalého kurátora. Prostredníctvom Bandurki Na Gauču Rudolf túži spojiť súčasné publikum s kultúrnym dedičstvom, ktoré formuje našu prítomnosť, a podporovať tak ocenenie trvalej krásy a významu historických majstrovských diel.
    Advertisingspot_img

    OBĽÚBENÉ PRÍSPEVKY

    BANDURKI ODPORÚČAJÚ

    BANDURKI NA SOCIÁLKACH

    0FanúšikoviaPáči sa
    0NasledovníciNasledovať
    0NasledovníciNasledovať
    0OdberateliaPredplatiť