piatok, 18 apríla, 2025
More
    ÚvodRecenzieFilmové recenzieThis Is Not A Test (1962)

    This Is Not A Test (1962)

    Keďže história sa tak nejak zvykne opakovať, lebo ľudstvo je skrátka nepoučiteľné, opäť žijeme v nádhernej dobe, kedy nad nami visí hrozba atómového Armageddonu. A preto možno nezaškodí si pripomenúť dobu, kedy bola táto hrozba ešte o čosi aktuálnejšia – kubánsku krízu zo 60. rokov 20. storočia.

    Nie, že by to bola téma, ktorú by človek navštevoval s radosťou. Ono je jedna vec sledovať rôzne post-apokalyptické béčkové trashoviny, úplne inou záležitosťou je pozerať na nukleárny holokaust, ktorý je až bolestivo príliš reálny. Žiadna sranda.

    This Is Not A Test z roku 1962 je malým béčkovým príspevkom do tejto kategórie filmov. A napriek tomu, že moderný divák potrebuje efekty a farby, tento čiernobiely snímok si vystačí s 72 minútami praktického takmer minimalizmu. Posúďte sami.

    Na začiatku filmu sledujeme osamelého amerického policajta v aute, rútiaceho sa po opustenej ceste. Ono je vlastne tak nejak štvrtá hodina ranná, takže veľká premávka sa nekoná ani v týchto končinách.

    Úlohou šerifovho zástupcu (lebo ono to je vlastne deputy sheriff, nie policajt) je spraviť na ceste roadblock, čiže uzáveru cesty. Čo znamená, postaviť auto krížom cez cestu a nikoho nepustiť na opačnú stranu.

    Ako sa postupne ukáže, ono aj o takej hodine sú ľudia, ktorí si to šinú po ceste, a tak je postupne z jednej osoby malá skupinka. Nikto nevie, o čo ide, ale skupinka ľudí, kde nechýba postarší vodič s vnučkou, kamionista so stopárom v kabíne či bohatý chlapík s alkoholickou manželkou, sa nakoniec prostredníctvom rádia dozvedá o možnom jadrovom útoku na U. S. A.

    Film sa zameriava na reakcie ľudí konfrontovaných s blížiacou sa katastrofou, situáciu skomplikuje aj zistenie, že stopár Clint je psychopat hľadaný pre vraždu.

    S blížiacim sa útokom sa naša skupinka snaží premeniť úložný priestor nákladiaku na improvizovaný protiatómový kryt, správanie zástupcu šerifa Coltera a zároveň stáva čoraz viac iracionálnym, čo vyústi do dramatického záveru filmu

    Napriek svojmu nízkemu rozpočtu sa film This Is Not a Test snaží autenticky zachytiť atmosféru strachu a neistoty, ktorá v čase spomínanej kubánskej krízy v spoločnosti panovala.

    Herecké výkony, hoci od menej známych hercov, sú presvedčivé a prispievajú k celkovej napätosti filmu. Režisér Fredric Gadette dokázal aj s obmedzenými prostriedkami vytvoriť dielo, ktoré núti diváka zamyslieť sa nad krehkosťou ľudskej civilizácie tvárou v tvár nukleárnej hrozbe.

    Pre fanúšikov klasických sci-fi drám a študentov filmovej histórie predstavuje tento film zaujímavý pohľad na obavy a nálady spoločnosti v období studenej vojny, a vzhľadom na momentálnu geopolitickú situáciu s Ruskom opäť raz hroziacim jadrovými zbraňami je takýto snímok nanajvýš aktuálny aj po niekoľkých desaťročiach.

    Režisér Fredric Gadette, napriek svojej relatívnej neskúsenosti, dokázal gneráciám filmových fanúšikov odovzdať zaujímavý snímok. Keď spomínam relatívnu neskúsenosť, nehovorím len tak do vetra, This Is Not A Test je jeho jediným filmovým počinom, pre ktorý napísal aj scenár a zároveň film produkoval – čo v podstate dosť vypovedá o tom, že otázka jadrového útoku na Spojené štáty bola preňho dostatočne naliehavá na to, aby sa do tohto projektu pustil. Pre úplnosť len dodám, že okrem tohto filmu režíroval aj 5 epizód zábavnej TV show You’ve Asked For It, ktorá bola vysielaná v 50. rokoch 20. storočia. Ako inak, v U. S. A.

    Herecká spoločnosť, ktorá zvečnila jednotlivé postavy v tomto filme, bola zaujímavou zmesou známejších i neznámejších zástupcov tohto umeleckého povolania.

    Tak napríklad hlavnú postavu, zástupcu šerifa Dana Coltera, stvárnil Seamon Glass (1925 – 2016). Tento americký herec sa objavil v epizódnych úlohách v mnohých známych i menej známych televíznych seriáloch, napr. v originálnom Perry Mason, taktiež v pôvodnej sérii Star Trek, v Tarzanovi (seriál zo 60. rokov 20. storočia), The Beverly Hillbillies, či napr. Banacek alebo Mannix (a ďalšie), všimnúť si ho diváci mohli aj vo filmoch ako Deliverance (1972), Slither (1973), Johnny Firecloud (1975) či Damnation Alley (1977), medzi inými.

    Pre Thayera Robertsa (1902 – 1968) predstavovali film This Is Not A Test v podstate koniec jeho filmovej kariéry (po ňom sa objavil len v epizódnej úlohe v seriáli Our Man Higgins v roku 1963). Pôvodne člen vaudeville skupiny (teda potulných zabávačov, komikov atď), Roberts sa objavil aj v rôznych filmoch a seriáloch, ako napr. The Chinese Ring (1947), The Miracle of the Bells (1948), Sky High (1951), Day of Triumph (1954), či The Buccaneer (1958), medzi inými, a ak už spomíname seriály, tak ho bolo možné vidieť v detektívnom seriáli Boston Blackie (1951), Family Theatre (1951-1953), The Red Skelton Hour (1954-1955), The Living Bible: Old Testament (1958), Manhunt (1960) či Thriller (1961).

    Pre seriálovú herečku Aubrey Martin bol This Is Not A Test naopak začiatkom jej krátkej kariéry vo filmovom a televíznom priemysle, ale ani ako seriálová herečka sa neobjavila v známejších sériách, snáď s výnimkou seriálu The F. B. I. (1967-1968) či epizódnej úlohy v The Streets of San Francisco (1975).

    Hercom s najobsiahlejšou filmografiou v tomto filme bol jednoznačne Michael Greene (1933 – 2020) a pri prehliadaní filmov a seriálov, v ktorých si zahral – prípadne sa aspoň mihol – človeku dochádza, aké obrovské množstvo filmov a seriálov sa počas storočia filmového priemyslu natočilo. Ale koľko z toho vlastne poznáme? Príkladom je aj Greenova filmografia, kde veruže len máločo slovenskému divákovi bude hovoriť.

    Pred účinkovaním v This Is Not A Test mal už Michael Greene za sebou pár epizódnych rolí v nám neznámych westernových seriáloch, objavil sa na chvíľku v originálnom TV seriáli Batman (1966), taktiež v pôvodnej verzii Lost in Space (1966), v Bonanze (1972, koniec-koncov, kto z hercov v danom období sa v Bonanze neobjavil, že?), v pôvodnom Kung Fu (1973-1974) a podobne, zahral si aj v mnohých, vcelku pre nás neznámych filmoch. Čo ale nie je na škodu veci – máme totiž čo objavovať!!!

    Alan Austin (1920 – 1992), v tomto filme v úlohe Ala Westona, sa týmto filmom zo žiary filmových reflektorov porúčal (bol to je ho posledný film), za zmienku ale stojí, pretože sa objavil vo filme Pay or Die! (1960), o ktorom si čo-to povieme na inom mieste.

    A v podstate podobne na tom sú aj zvyšní členovia hereckého osadenstva, ale dvoch hercov nemôžeme opomenúť.

    Prvým z nich je Ron Starr (1942), tuná v úlohe psychopata Clinta, ktorý sa okrem rôznych epizódnych úloh v amerických seriáloch objavil aj v bikersploitation klasike Angels Hard As They Come (1971).

    Druhým, ktorého ešte musíme spomenúť, je Jay Della (1926-2008), okrem malej úlohy v originálnom televíznom seriáli o Batmanovi sa objavil aj napr. v snímku Simon, King of the Witches (1971), strihol si malé úlohy v Lethal Weapon 2 (1989), Lethal Weapon 3 (1992) a Lethal Weapon 4 (1998), vidieť ho možno v béčkovej martial arts mlátičke Bloodfist VII: Manhunt (1995), a v Conspiracy Theory (1997).

    Celý film na Bandurkoch:

    Rudolf Schütz
    Rudolf Schützhttps://bandurkinagaucu.eu
    Rudolf Schütz - nezastaviteľná sila v pozadí Vihorlat Media - je zanieteným editorom webu Bandurki Na Gauču, ktorá sa venuje odhaľovaniu a oslavovaniu bohatého spektra kultúrnych pokladov z minulosti. S neuhasiteľnou láskou ku všetkému kultúrnemu sa Rudolf ponára hlboko do histórie, aby priniesol na svetlo zabudnuté poklady, ktoré zaujmú svojím nadčasovým čarom a významom. Jeho odborné znalosti pokrývajú rôzne formy umenia, literatúry, hudby a filmu, čo z neho robí všestranného a znalého kurátora. Prostredníctvom Bandurki Na Gauču Rudolf túži spojiť súčasné publikum s kultúrnym dedičstvom, ktoré formuje našu prítomnosť, a podporovať tak ocenenie trvalej krásy a významu historických majstrovských diel.
    Advertisingspot_img

    OBĽÚBENÉ PRÍSPEVKY

    BANDURKI ODPORÚČAJÚ

    BANDURKI NA SOCIÁLKACH

    0FanúšikoviaPáči sa
    0NasledovníciNasledovať
    0NasledovníciNasledovať
    0OdberateliaPredplatiť