sobota, 19 apríla, 2025
More
    ÚvodRecenzieFilmové recenzieABBOTT AND COSTELLO MEET THE MUMMY (1955)

    ABBOTT AND COSTELLO MEET THE MUMMY (1955)

    Abbott and Costello Meet the Mummy je momentálne naším posledným (ale vravím, momentálne!) ohliadnutím sa za legendárnou komickou dvojicou.

    Egypt, múmia (a nie jedna), záhadný kult uctievajúci dávno mŕtvu princeznú, kadejakí zloduchovia snažiaci sa získať poklad – a do toho naši dvaja hrdinovia.

    Ako inak, celý film je znôškou vtipných gagov, a kurióznych situácií, do ktorých sa naši dvaja svetobežníci dostávajú, aby sa nejakým zázrakom aj z nich dostali.

    O čo vlastne ide?

    Egyptológ Dr. Zoomer (Kurt Katch) objaví múmiu menom Klaris (čo je evidentne neskrývaný odkaz na cyklus filmov z Universal Studios, kde vystupovala múmia s menom Kharis), a plánuje jej presun, k čomu sa podujmú naši dvaja hrdinovia.

    Na múmiu však majú zálusk aj iné kruhy, a tak Dr. Zoomera stihne nepekný osud (inými slovami, je zavraždený), pričom podozrenie padne na Buda Abbotta (prečo, to treba vidieť).

    Nehovoriac už o tom, že múmiu síce kultisti odnesú, ale tej chýba dôležitá časť – zlatý medailón, ktorý predstavuje mapu k hrobke s pokladom dávno mŕtvej princeznej, ktorú múmiu strážila.

    Lou Costello, Bud Abbott a Marie Windsor

    No tak poďme, tipnite si, kto ten medailón nájde?

    Správne, Abbot s Costellom, no len čo sa ho snažia predať, s hrôzou sa dozvedajú, že ide o prekliaty predmet, ktorý majiteľovi prinesie smrť. Veru, Dr. Zoomer by vedel o tom svoje…

    Niet preto divu, že sa ho naši dvaja komici snažia zbaviť – a ono to veľmi nejde!

    Samozrejme, ono to nakoniec všetko dobre dopadne, ale hoci dĺžka filmu nie je nijako závratná, užijeme si hromadu humoru a srandy. Netreba ani pripomínať, že film si užijú všetci, ktorí ovládajú angličtinu na obstojnej úrovni – pri scéne s lopatou a čakanom som sa smial ako už dávno nie!

    Nie, ono to nie je tak, ako to vyzerá…. 🙂

    Abbott and Costello Meet the Mummy predstavoval jeden z posledných filmov tejto legendárnej dvojice, mnohí experti ho zároveň vnímajú ako jeden zo slabších snímkov z cyklu „recyklácie“ horrorových postáv z filmov spomínaného štúdia Universal.

    Pokiaľ sa spýtate mňa – a to nie som žiaden expert – ja som sa bavil rovnako tak ako napr. u Abbott and Costello Meet Frankenstein alebo ďalších filmov z tohto cyklu. Ono asi veľmi závisí na dávkovaní takejto zábavy. Verím, že pri maratóne všetkých tých 30+ filmov, ktoré Bud a Lou za sebou zanechali, by určite človek postupne zíval nudou. Ale po malých dávkach, tieto komédie sa dajú pozerať opakovane snáď donekonečna.

    Lou Costello, Bud Abbott, Richard Deacon a Marie Windsor

    Musím ale pochváliť aj hudobné číslo vo filme, a to pieseň „You Came A Long Way From St. Louis“, ktorú spievala Peggy King (narodená v roku 1930), o ktorej som dovtedy vôbec netušil, že existuje, a ktorá ma okamžite očarila. Raz darmo, staré šlágre, to nie je žiaden autotune, bratia a sestry, keď je pieseň dobrá, tak je dobrá aj po rokoch. Bez debaty, treba ale mať na starinky chuť. Posúďte sami:

    Peggy King sa objavila aj vo filmoch Zero Hour! (1957) a Hans Brinker and the Silver Skates (1958) a v pár epizódnych úlohách v TV seriáloch (napr. Maverick).

    Bud Abbott a Lou Costello si rozhodne zaslúžia aj plnohodnotný článok alebo recenziu životopisov, takže nateraz ich nechajme tak. Veď oni nám neujdú.

    Ako som spomínal, Kurt Katch (1896-1958), pôvodom z Nemecka, stvárnil úlohu Dr. Zoomera, ktorý sa síce na plátne dlho neohrial, ale rozhodne nebol nezapamätateľnou postavou. Paradoxne, Kurt Katch si zahral aj vo filme zo spomínaného cyklu klasických horrorov z Universalu, konkrétne The Mummy’s Curse (1944). Zvyčajne sa objavoval v béčkových filmoch, napr. Ali Baba and Forty Thieves (1943), v rôznych dobových špionážnych filmoch (tak, obdobie 2. svetovej vojny, kto lepší na stvárnenie nemeckých špiónov ako herec pôvodom z Nemecka, to dá rozum), jedným z takýchto dobových snímkov je napr. aj The Strange Death of Adolf Hitler (1943). Sekli sa síce o 2 roky, ale nevadí, prianie je otcom myšlienky evidentne. No A milého Kurta človek mohol zhliadnuť aj v mnohých ďalších filmoch a seriáloch, o ktorých našinec nemá ani potuchy.

    S takým výzorom, aký Marie Windsor (1911-2000) (tu v úlohe Madame Rontru) mala, človek neváha počastovať ju prívlastkom femme fatale, lebo tá ma dokázala očariť na prvý pohľad. Ako vravím, tie staré filmy a časy mali čosi do seba.

    Marie k filmovému showbusinessu privoňala už v roku 1941, no v prvých pár filmoch sa jej dostali len komparzné úlohy, čo je stále viac, ako som stvárnil ja, takže to neberte ako kritiku.

    Prvú skutočnú úlohu – a prvý filmový kredit – si pripísala v roku 1942 filmom Smart Alecks, a potom to už išlo. Samozrejme, komparzným rolám sa nevyhla ani potom, ale objavila sa aj v úlohách v rôzych westernoch, ktoré, pravdaže, v tom čase v starej dobrej Amerike fičali vo veľkom. Neskôr sa jej kariéra uberala skôr v smere účinkovania v rôznych televíznych seriáloch.

    Hlavného zloducha, veľkňaza kultu si zahral Richard Deacon (1922-1954) a s hrôzou a zahanbením musím priznať, že z jeho úloh na filmovom plátne či televíznej obrazovke poznám len jeho úlohu v kultovom snímku Piranha (1978) režiséra Joea Danteho. Nečudo, napriek bohatej filmografii a TV-grafii (ak chcete), šlo o mnohokrát epizódne úlohy v dnes už takmer zabudnutých amerických seriáloch, ktoré sa k nám nikdy nedostali – a pochybujem, že aj niekedy ešte dostanú.

    To zato Michael Ansara (1922-2013) sám stredovýchodného pôvodu (pochádzal zo Sýrie), si vo svojej bohatej kôpke filmových a televíznych úloh zahral aj v pár filmoch, o ktorých šajnu mám.

    Samozrejme, nie z jeho ranného pôsobenia, to sú filmy, ku ktorým sa ešte musím dokopať, ale filmy ako Voyage to the Bottom of the Sea (1961), The Comancheros (1961), The Greatest Story Ever Told (1965), Guns of the Magnificent Seven (1969), Dear Dead Delilah (1972), The Doll Squad (1973) či It’s Alive (1974), tam už sa nám rozjasnieva.

    Josefa, ďalšieho z pomocníkov spomínanej madame Rotru, stvárnil Dan Seymour (1915-1993), a ten sa objavil napr. v slávnom filme Casablanca (1942), i keď treba povedať, že len ako komparz, s Abbottom a Costellom sa stretol aj v cudzineckej légii vo filme Abbott and Costello in the Foreign Legion (1950), zahral si v pokračovaní pôvodnej Muchy (teda The Fly), s názvom Return of the Fly (1959), čo v Escape to the Witch Mountain (1975), ale to, samozrejme nie je všetko. Dan Seymour mal totiž za sebou dlhú filmovú a televíznu kariéru.

    Všetci ale blednú pred kariérou Eddieho Parkera (1900-1960), ktorý so svojimi 444 kreditmi je tuná jednoznačne kráľom. Treba však povedať, že Eddie bol kaskadérom, a tak sa objavoval všade tam, kde kaskadérske kúsky boli potrebné. Prakticky sa objavil vo všetkých známych i menej známych filmoch a seriáloch od 30. do 50. rokov 20. storočia. Ako sa vraví, spomeňte názov a s veľkou pravdepodobnosťou tam Eddie Parker svoje kaskadérske zručnosti predvádzal.

    A ako by to bolo bez traileru? Tu je:

    Predchádzajúci článok
    Ďalší článok
    Rudolf Schütz
    Rudolf Schützhttps://bandurkinagaucu.eu
    Rudolf Schütz - nezastaviteľná sila v pozadí Vihorlat Media - je zanieteným editorom webu Bandurki Na Gauču, ktorá sa venuje odhaľovaniu a oslavovaniu bohatého spektra kultúrnych pokladov z minulosti. S neuhasiteľnou láskou ku všetkému kultúrnemu sa Rudolf ponára hlboko do histórie, aby priniesol na svetlo zabudnuté poklady, ktoré zaujmú svojím nadčasovým čarom a významom. Jeho odborné znalosti pokrývajú rôzne formy umenia, literatúry, hudby a filmu, čo z neho robí všestranného a znalého kurátora. Prostredníctvom Bandurki Na Gauču Rudolf túži spojiť súčasné publikum s kultúrnym dedičstvom, ktoré formuje našu prítomnosť, a podporovať tak ocenenie trvalej krásy a významu historických majstrovských diel.
    Advertisingspot_img

    OBĽÚBENÉ PRÍSPEVKY

    BANDURKI ODPORÚČAJÚ

    BANDURKI NA SOCIÁLKACH

    0FanúšikoviaPáči sa
    0NasledovníciNasledovať
    0NasledovníciNasledovať
    0OdberateliaPredplatiť