Čím viac sa ponáram do starých čísel jedného z najprominentnejších undergroundových filmových magazínov dneška – a to rozhodne nie je nadsádzka, berúc do úvahy obsah a jeho kvantitu -, tým viac opätovne objavujem veci, pre ktoré by som mal mať kdesi uloženú mentálnu poznámku „zohnať“, len z nejakého divného dôvodu na to neustále zabúdam. Ale čo tam…“tenkrát podruhé“ je tiež fajn?
S numerom #3, vydanom v apríli 2013, začal Weng’s Chop magazine, takpovediac, „priberať“.. 117 veľkých strán textu a ilustrácií kadejakých možných žánrov kinematografie obskúrnej, starej, zabudnutej – a čo ja viem, aké ešte označenia si niekto vymyslí -, kinematografie exploitation a horroru, skvele navrhnutých na utíšenie vášho smädu po nových i neznámych filmoch, knihách, komiksoch či zinoch. A to všetko skryté pod obálkou s fotkou (ne)slávneho auteur režiséra menom Jesús Franco Manera (resp. Jess Franco a kopa ďalších pseudonymov), čo je obálka, pre ktorú som sa rozhodol (teda nie, že by ďalšie dve neboli zaujímavé, ale Jesus je Jesus, viete ako).

Toto číslo taktiež prinieslo posilnenie redakcie o tretieho člena – okrem Briana a Tima čitatelia mali možnosť privítať Tonyho Straussa, debutujúceho dlhou, podrobnou analýzou filmu Possession Andrzeja Zulawského (čo je – mimochodom – tiež jeden z filmov, ktorý si musím pozrieť, hneď ako si spomeniem, v ktorej polici s DVDčkami sa nachádza).
V apríli 2013 prišiel svet milovníkov kinematografie o jedného zo svojich najväčších – spomínaného Jesúsa Franca. Dobre, to „najväčšie“ môže byť trochu náročné, ale áno, vzhľadom na jeho výkon a trvalý vplyv, bez ohľadu na to, ako sa na neho a jeho prácu pozeráme, nie je to prehnané. Aspoň nie pre mňa, takže buď berte alebo nechajte tak.
A tak sú strany 3-5 venované nekrológu tohto skvelého Španiela s citátmi rôznych ľudí zo sveta kinematografie, ktoré tiež svedčia o trvalom vplyve Franca na generácie milovníkov filmu.
A teraz sa dostávame niekam, kde som ešte nebol – strany 6 – 11 nás privádzajú ku Christploitation a musím sa priznať, že som tento termín nepočul, kým som si neprečítal tento skvelý článok s názvom „ Please Bow Your Heads For Prayer.“ od Andrewa Leavolda.

Strany 12 – 15 pokračujú v naratíve článkom Briana Harrisa o subžánre v Christploitation, konkrétne o čomsi, čo znalci označujú ako „Rapturesploitation“. No…toto určite nie je moja šálka kávy (a hoci som sa po rokoch rozhodol prehrýzť aj týmto), pretože v mojom kresťanskom presvedčení nie je pre „vytrhnutie“ či „vychvátenie“ miesto, ale čert to ber…ale späť k článku. Brian rozoberá filmy A Thief In the Night, A Distant Thunder, Image of the Beast a The Prodigal Planet, a mňa chytá pokušenie zohnať si ich a zhliadnuť. Ale len také malé pokušenie, takže možno sa k tomu nakoniec nedokopem (pssst…dokopem, ale to len medzi nami!).

Steve Ronquillo má svoj „stĺpček“ Steve‘s Video Mania na stranách nesúcich čísla 16 a 17. Debutuje diskusiou o filmoch poprednej mexploitation famílie – Las Cardonas (René Sr. a René Jr.) a čo je na tom to najkrajšie – ja normálne aj viem, o koho ide! Veru, tomuto sa, ľudkovia, hovorí „pokrok vo vedomostiach“, a to že nepreháňam. Vážne, keď sa človek prehrabáva a nasáva info z rôznych zdrojov (knihy, magazíny, fanziny, webstránky), istá časť informácií a vedomostí sa na vás nalepí. Čo je na tom všetko smutné je fakt, že čas sa nedá natiahnuť, a tak všetky tie nádherné filmy človek za život nestihne pozrieť. Ale pamätáme na The Rolling Stones? You can’t always get what you want. A to je, ribjátočki, veľká pravda, hoci rozhodne musím zhliadnuť Cardonovo spracovanie masakry v Jonestowne (viete, Jim Jones, Kool-Aid…nič?), a to jeho film Guyana: Cult of the Damned from 1979.
Na stranách 18 – 20 v článku o post-apokalyptickej mexickej kinematografii od Aarona Sota nájdete ďalšie mexické filmy. Musím sa priznať, že mám rád, keď si môžem pozrieť filmy s ich pôvodnou zvukovou stopou, a to platí aj o filmoch s pôvodným znením v španielčine (jedinou výnimkou sú kung-fu filmy zo 70. rokov dabované do tej správnej nóbl britskej angličtiny, lebo to je úplne iný level). Takže keď väčšina týchto filmov nie je dostupná s anglickým dabingom, stále mi to nevadí.

Význam undergroundových publikácií pri udržiavaní pamiatky na niektoré menej známe osobnosti a šírení informácií o nich a ich filmoch sa nedá dostatočne zdôrazniť. Príklad? Strany 21 a 22 s článkom Distant Dreams: The Haunting Career of Mary Mendum” od Jeremyho Richeyho. O tejto herečke a jej filmoch by som nemal ani potuchy!!! A nezáleží na tom, či sú dobré alebo zlé, práve vedomosť o ich existencii podnieti mnohých čitateľov (o tom som presvedčený), aby sa ich pokúsili nájsť a presvedčiť sa o nich na vlastné oči.
Mexploitation je späť – opäť! Tentoraz s článkami Douglasa Waltza o mexických monster filmoch na stranách 23 a 24 a stále platí to, čo som uviedol predtým. Jednoducho chuť zhliadnuť nejakú takúto šialenosť je veľká, no na druhej strane človek trnie obavami, čo za strašné béčko to môže byť! Ale tak to chodí, bejby! Nech sa páči!

Ďalším článkom, ktorý tu máme, je prezentácia filmu The Incubus od Ryana Careyho s Johnom Cassavetesom v hlavnej úlohe. Ani si nepamätám, že by som ho čítal, takže mi dovoľte malú prestávku.
Strany 27 – 38… áno, 11 dlhých strán, folks!!!! Pamätáte si, ako som spomínal Tonyho Straussa ako nového člena redakcie? Pri jeho podrobnej – čo podrobnej, totálne mikroskopicky detailnej – pitve filmu Andrzeja Zulawského Possession by zatajoval dych aj samotný Zulawski – a možno by sa o svojom vlastnom filme aj niečo nové dozvedel. Úžasný článok a som si celkom istý, že po jeho prečítaní sa už na Possession nebudete pozerať rovnako.

Článok Larryho Contiho “From Jakarta With Love: Ferocious Female Frightmakers” sa zapodieva indonézskymi filmami, v ktorých figuruje ženský duch, a rozhodne nie som jediný, kto sa zamiloval do ázijskej kinematografie mimo bežnej japonskej alebo hongkonskej produkcie. Samozrejme, indonézska kinematografia nie je zanedbateľná, roky idú na plné obrátky a oboznámiť sa s ich filmami je čistá radosť. Súhlasíte?
Na strane 42 nájdete zoznam prispievateľov do tohto čísla, ktorý považujem za vcelku dôležitú súčasť magazínu. Prečo? Nuž, nájdete tu pomerne veľa mien, s ktorými sa môžete zoznámiť, niektoré staré tváre, niektoré čerstvé nové, a čo je lepšie ako nadviazať kontakty s kolegami-kulturológmi?
Strany 43 – 61 sú plné zaujímavých recenzií na nie vždy zaujímavé filmy, ale verte mi, že si ich budete chcieť pozrieť všetky, ak už pre nič iné, tak len preto, aby ste mohli pri rozhovore s priateľmi povedať: „To som videl!“. No, ak sú vaši priatelia podobní tým mojim, tak vám budú tak či tak ukradnutí, ale hej, je to ich strata, takže žiadny problém!
Strana 62 prináša vítanú prestávku vo filmovom rozprávaní a predstavuje recenziu knihy „The Seven Deadly Synths“, ktorá sa zaoberá zbierkou vzácnych videozáznamov synth-punkových bánk z 80. rokov z newyorského klubu „Harrah“. Ak vás tieto veci zaujímajú, určite to čeknite!
Ryan Carey opäť zasahuje so svojím uznaním pre film Simon, King of the Witches v článku „All I Touch, I Corrupt“ (síce to s týmto nesúvisí, ale hneď ma napadla skladba od Scandinavian deathmetalistov Demigod, „As I Behold, I Despise“ – aká zvláštna asociácia, lol). Podľa toho, čo som si prečítal, to vyzerá na ďalší zaujímavý filmový zážitok, takže – citujúc Chrisa Jericha – „’You’re just made the list!“ 🙂

Pokračovaním časti strany 64 a 65 s reklamami sa dostávame ku „ Cult Cinema Under the Gun“ od Danae Dunning, ďalšej várke recenzií klasických a nie až tak klasických kultových filmov, strany 66 – 68.
A to nie je od Danae všetko, vážení! Na strane 69 nájdete jej článok o trojke Ronnyho Yu („The Bride with White Hair 1+2“ a „The Phantom Lover“) a páni, tie potrebujem vo svojom živote! Danaeino písanie sa mi páči najmä preto, že je krátke (ako to moje) a vecné („pozerám sa na muža v zrkadle, ktorý sa uškŕňa… no, snažím sa!“).

Brian Harris nám predstavuje tancujúceho Yetiho Stephena Taka v rozhovore, ktorý so Stephenom viedol (strany 70-71). Milé zistenie – čítam a zaujímam sa aj o veci, ktoré by mi boli ešte donedávna úplne ľahostajné. Až tak hlboko siaha láska k filmu a kultúre. Keď si vás raz získa, drží vás ako superlepidlo. A to je kvalita, ktorú chceme.
Strany 72-98 (26 strán! Opakujem, 26 STRÁN!!!) Poprosím drumroll!!! Tim Paxton práve všetkých „na ústa“ zabil svojou vyčerpávajúcou diskusiou o indických filmoch, v ktorých sa objavujú hady, alebo lepšie povedané osoby, ktoré s hadmi nejako súvisia, hadie dámy, hadie bohyne… v podstate všetko hadie. A hoci si väčšinu z nich nepozriem (s výnimkou niektorých šialeností ako Anakonda, Piranhaconda a podobné milé odpady) kvôli svojmu silnému odporu k hadom, článok je sakramentské čítanie. Jednoducho čosi neskutočné. Klobúk dolu, lebo toto je dôkaz, že niekto je filmovým expertom.
Strany 99-102 sú venované tlačovinám, t. j. recenziám kníh a časopisov, a nemusím hovoriť, že som v tejto sekcii našiel niekoľko dobrôt (a niektoré už mám vo svojej zbierke). Milujem najmä ziny (no, spriaznenie duší je pekná vec), takže všetko, čo súvisí so zínmi, je mi po chuti.
Strany 103-113 a oh noooo… errr…sakra, áno, ďalšie mexické šialenstvo!!! Ale s bonusom navyše, na týchto stranách nájdete preprint článku Steva Fentonea z Monster!International #2 o mexických monster filmoch. A je zaujímavé vidieť, aká profesionálna bola práca Tima Paxtona z roku 1992. Kurník, chcem si prečítať celé číslo!! Chcem ich všetky – a chcem ich hneď! Žiaľ, nestane sa tak, aspoň nie „teraz“. Ale rád si počkám, veď to poznáte – všetky dobré veci prichádzajú k tým, ktorí čakajú.
Strany 114-116 a ďalšia zaujímavá repríza, tentoraz z Video Voice č. 9 z roku 1988, zaujímavý (a pre mňa rozhodne dosť vzácny) rozhovor Davida Todarella s Michaelom Weldonom, človekom, ktorý stojí za legendárnymi bichlami s názvami The Psychotronic Encyclopedia of Film, The Psychotronic Video Guide a, samozrejme, Psychotronic Video magazine!!! Parádal!
A to je takmer koniec. Ale až po dočítaní Weng’s Chop B-Movie Krisword Puzzle #1 od Krisa Gilpina. Nebojte sa, odpovede sú na strane 61, ale skúste to urobiť bez toho, aby ste si ich najprv pozreli!!! Poďme, kto si trúfa?
A to bol, vážení, Weng’s Chop #3 v celej svojej kráse. Teraz už viete, čo máte robiť, však?
Dostupné prostredníctvom Amazonu.