Abbott and Costello Meet Dr. Jekyll and Mr. Hyde, snímok legendárnej komediálnej dvojice z roku 1953 síce pomaly, no isto signalizoval koniec éry týchto dvoch amerických komikov. My sa ním ale dnes budeme zaoberať v rámci nášho putovania po svete grindhouse a psychotronických filmov – a aj preto, lebo si to tento film zaslúži. A bodka.
S Budom Abbottom a Lou Costellom sme sa už stretli pri recenzii filmu Abbott and Costello Meet Frankenstein (1948) a už teraz môžem povedať, že sa s nimi onedlho stretneme opäť. Z ich bohatej kinematografie je veru čo vyberať.
Dnes sa však budeme venovať ich stretnutiu s nemenej legendárnym monštrom… odvrátenou stranou Dr. Jekylla – Mr. Hydeom.
Ako všetci literárni fajnšmekri vedia, Dr. Jekyll and Mr. Hyde má “na svedomí” nikto iný, ako Robert Louis Stevenson (ktorý nás okrem tohto nesmrteľného románu obdaril aj nemenej slávnym Ostrovom pokladov (Treasure Island), o sfilmovaných verziách ktorého sa niekedy musíme porozprávať)).
Stevenson túto postavu (teda obe postavy) priviedol na svet prostredníctvom románu Strange Case of Dr Jekyll and Mr Hyde (1886) a keďže kohosi múdreho napadlo oživiť sériu filmov s Abbottom a Costellom pridaním klasických filmových monštier z produkcie štúdia Universal (Dracula, Frankenstein, Wolf Man v už spomínanom filme vyššie ale aj The Mummy či The Invisible Man a ďalší), kohosi iného, asi – tu len tipujem – napadlo pridať práve spomínaného Dr. Jekylla do mixu.
Je však pravdou, že práve Dr. Jekyll and Mr. Hyde boli jedným z prvým filmov v horrorovom žánri, prvé spracovanie tohto legendárneho príbehu na filmovom plátne sa datuje do roku 1913!

A o čom teda tento milý čiernobiely filmík je?
Samozrejme, o Dr. Jekyllovi a jeho alter ego, Mr. Hydeovi, ktorý – a to vidíme už hneď v úvode – vraždí svojho lekárskeho kolegu, Dr. Stephena J. Poolea.
Abbott a Costello tu predstavujú dvoch amerických policajtov naberajúcich skúsenosti v zahraničí, menovite v starom dobrom Anglicku. Z tohto dôvodu klasické “bobby” helmy, v ktorých nabehnú rozpustiť bitku pohlaví, ktorá sa strhla pri demonštrácii sufražetiek za práva žien. Veru, nie vždy si mohli ženy ústa otvárať…teda, to mohli, ale boli časy, keď nemohli voliť a boli im upierané aj ďalšie práva, ktoré dnes považujeme za samozrejmosť.
Toto zhromaždenie sufražetiek vedie pohľadná Vicky Edwards (Helen Wescott), ktorá padne do oka novinárovi Bruce Adamsovi (Craig Stevens), ktorý túto demonštráciu pozoruje.Vicky, Bruce a naša (ne)podarená dvojica nakoniec skončí v miestnej CPZtke. Následkom zapletenia sa do bitky prichádzajú Bud a Lou o miesto pri polícii, čo ich privedie k myšlienke chytiť vyčíňajúce monštrum a tak si vyslúžiť nehynúcu slávu.

To sa však ľahšie povie ako spraví.
Medzitým sa dozvedáme, že Vicky je v civilnom živote asistentkou a chránenkyňou práve Dr. Jekylla (legendárny Boris Karloff), ktorý chorobne žiarli na každého muža v jej blízkosti, a tak – samozrejme – žiarli aj na Brucea, do ktorého sa Vicky zaľúbi. A Bruce do nej.
…ale ďalej už nebudem prezrádzať, pretože kvôli čomu potom film pozerať, že?
Čo však prezradím, je čo-to o ľudkoch, ktorí tento milú snímku “spáchali”.

Réžiu nad týmto – a ďalšími filmami tejto dvojice – prevzal Charles Lamont (1895 – 1993), ktorý má tak bohatú filmografiu, až je smutné, že naši slovenskí diváci z jeho režisérskej kariéry prakticky nič nepoznajú, no dúfam, že sa to, vďaka Bandurkám Na Gauču, zmení.
Bud Abbott si tu zahral úlohu Slima, Lou Costello zase hrá klasicky nemotorného chlapíka menom Tubby. Ich kariéra na filmovom plátne sa prakticky pohybovala len okolo ich komických výstupov, ale tých filmov je, ak sa nemýlim, 31! A ak k tomu pripočítame aj ich TV show…čo si budeme hovoriť, klasická komédia vždy pobaví.


Boris Karloff je, samozrejme, pojmom samým o sebe. Stačí spomenúť postavu Frankensteinovho monštra v legendárnom snímku Frankenstein (1931) a viete, o kom sa bavíme. Ale čo tak filmy ako The Old Dark House (1932), The Mask of Fu Manchu (1932), The Mummy (1932), The Ghoul (1933), The Black Cat (1934), séria o detektívovi menom Mr. Wong, Corridors of Blood (1958), Black Sabbath (1963), Curse of the Crimson Altar (1968) a mnohé ďalšie?

Craig Stevens (tu v úlohe novinára Bruce Adamsa) má síce za sebou bohatý záznam úloh vo filmoch a televíznych seriáloch, ale – bohužiaľ – podobne ako režisér Charles Lamont, jeho kinematografické úspechy sú v našich končinách neznáme, s výnimkou námatkových objavení sa v seriáloch ako BJ and the Bear, Dallas či Murder, She Wrote…ale aj tam sa bavíme o objavení sa v singlových epizódach. No nič musíme pohľadať a zhliadnuť ho aj v iných rolách, čo poviete?

Film bez hlavnej krásky nemôže byť, a tu túto povinnosť spĺňa nádherná Helen Wescott.
Tá sa objavila napr. v jednom z filmových dobrodružstiev detektíva Bulldog Drummonda, 13 Lead Soldiers (1948), v seriáloch ako Mike Hammer, Perry Mason, Rawhide, Bonanza a ďalších, v našich končinách úplne neznámych. Škoda.

Samozrejme, vo filme sa objaví osôb oveľa viac, ich mená sa však v titulkoch neobjavujú a v podstate sa vo filme len mihnú.
To však filmu vôbec neškodí, ten ubieha svižne, bez nudných momentov, prakticky od začiatku po koniec naplnený rôznymi gagmi a napínavými situáciami.
Nebudeme si nič nahovárať – pre dnešné, efektami presýtené publikum to nemusí byť to pravé “ořechové”, pre milovníkov klasickej filmovej komédie a nostalgie…viete, že je to povinnosť, nie?