Síce nie som zanieteným poslucháčom rhythm & blues (a obzvlášť nie toho moderného), ale občas sa nájde dôvod, prečo sa pozrieť “na zúbok” aj niektorému z legendárnych predstaviteľov tohto štýlu. Keď už pre nič iné, tak rozširovanie obzorov nezaškodí.
Curtis Mayfield je – samozrejme – jedným z pilierov žánru, no jeho voľba pre dnešnú recenziu má ešte jeden dôvod. Tým je soundtrack k blaxsploitation snímku Superfly (1972), ktorý mal na svedomí práve spomínaný spevák.
A keďže jeho hudobná kariéra je spojená aj s vokálnou kapelou The Impressions, voľba na túto výberovku hitov (vydanú v roku 2000 u MCA Records) bola v podstate jednoduchá.

Čo na tejto výberovke nájdeme? V prvom rade 32 minút skvelej muziky v 11 skladbách. Ak vás toto konštatovanie neuspokojuje (ani sa nedivím), poďme sa pozrieť na jednotlivé piesňe trošku detailnejšie.
Gypsy Woman je songom z pera Curtisa Mayfielda z roku 1961, ale je známa aj kvôli cover verziám, na ktoré sa podujali Joe Bataan, Brian Hyland, Bobby Womack, Steve Marriott a Santana.
The Impressions to dotiahli s týmto singlom 2 miesto v rebríčku U.S. Billboard R’n’B. Na B-strane sa nachádzala pieseň “As Long as You Love Me”.
It’s All Right pochádza z roku 1963, taktiež z Curtisovho pera, ide o najúspešnejší singel skupiny, ktorým sa dostala do rebríčkov a jedným z dvoch singlov kapely v prvej desiatke Billboard Hot 100, a prvým zo šiestich number 1 v rebríčku Billboard R&B. Na béčkovej strane sa nachádzal song ““You’ll Want Me Back“.
Ale tých coververzií!!! Spomínaný song of The Impressions sa nachádza v repertoári Wynton Kelly, Tommy James and the Shondells, Etta James, Phil Collins, Huey Lewis and the News, Bruce Springsteen, Steve Winwood, Aaron Neville či Jon Batiste.
I’m So Proud vznikol v roku 1963, oficiálne vydaný v roku 1964 (s béčkovou stranou v podobe “I Made a Mistake”), no na rozdiel od iných singlov sa tomuto nedarilo až tak dobre, v US Billboard 100 dosiahol 14. priečku.
Cover verzie tohto songu môžete nájsť u The Main Ingredient či Deniece Williams.
Keep On Pushing je singlom The Impressions z roku 1964 a úvodným singlom z albumu s s ktorým zdieľa rovnaký názov. #10 v U.S. Billboard Hot 100.
Amen, túto pôvodne gospelovú pieseň prvýkrát nahral zbor Wings Over Jordan Choir v roku 1948, pieseň sa objavila vo filme Lillies of the Field (so Sidney Poitierom v hlavnej úlohe). Následne jej cover verziu vydali – a samotnú pieseň spopularizovali – The Impressions nielen raz, ale dokonca dvoma rôznymi nahrávkami. Pôvodný cover v roku 1964 a ďalšia prerábka s názvom “Amen (1970)” v roku 1969.
A ich cover verzia sa dočkala spracovaní od Ottisa Reddinga či Elvisa Presleyho.
People Get Ready je najznámejším songom kapely, pochádzajúci z roku 1965, z rovnomenného albumu kapely. Pieseň pochádza z pera Curtisa Mayfielda, ktorý ním reagoval na rastúce socio-politické povedomie v USA v danom období.
Niet teda divu, že sa jej cover verzie objavili u mnohých umelcov – Bob Dylan, Jeff Beck, Blind Boys of Alabama, Bob Marley, Aretha Franklin, Everly Brothers, US, Billy Joel a mohli by sme menovať aj ďalších.
Woman’s Got Soul je singlom z roku 1965 s béčkovou stranou “Get Up and Move”.
We’re A Winner – singel z roku 1967 dosiahol na špicu najpredávanejších R&B singlov (Billboard), ide o jeden z najznámejších nahrávok s tématikou black pride.
Choice of Colors je pre zmenu z roku 1969, ktorý sa v danom roku taktiež dostal na týždeň na špicu rebríčka Billboard’s R&B.
Freddies’ Dead je prvým singlom zo spomínaného soundtracku k filmu Superfly, a predstavuje nahladnutie do Mayfieldovej sólovej kariéry potom, čo v roku 1970 rady The Impressions opustil. Vo filme sa objavuje len v inštrumentálnej verzii, pieseň s textom sa dostal na 4. miesto v Billboard Hot #100, v R&B hitpárade dosiahol na 2. priečku.
Výberovku uzatvára Superfly, titulná pieseň (a druhý singel) zo soundtracku k rovnomennému filmu, A je to pecka, čo potvrdzuje aj 8. miesto v U. S. Billboard Hot 100 a 5. priečka v hitparáde U. S. Billboard Best Selling Soul Singles.
Čo k tomu dodať – výberovka The Best of Curtis Mayfield and The Impressions rozhodne neurazí žiadneho poslucháča s otvoreným prístupom k spoznávaniu (staro)novej muziky. Nebudem sa tváriť, že ju budem počúvať denne, lebo to určite nie, ale čas od času…to je viac ako reálne.