sobota, 19 apríla, 2025
More
    ÚvodRecenzieHudobné recenzieALTAR - Dark Domains (2012)

    ALTAR – Dark Domains (2012)

    Koniec rokov osemdesiatych, začiatok 90tok 20. storočia. Švédsko, Európa. Je veľa rôznych spôsobov, ako vyjadriť svoj hudobný talent. Človek sa mohol pridať k miestnej krčmovej kapele, hrajúcej kovery od Abby, stať sa bedňákom Joeyho Tempesta či Roxette, či snívať o založení Ace of Base … alebo sa mohol stať death metalovým muzikantom, dámy a páni!

    Áno, Švédsko spomínanej éry nám prinieslo to najlepšie z európskeho štýlu OSDM – švédsky death metal. A zatiaľ čo mená ako Dismember, Entombed, Grave či Unleashed by mohli byť medzi deathstermi dobre známe, bolo tu niekoľko ďalších velikánov tohto žánru, na ktorých sa dnes spomína pomenej, ale ktorých rozhodne treba priviesť späť k novej generácii milovníkov metalu. A prečo tu o tom čítaš? Nuž…

    Jedného dňa ma prepadla strašná nostalgia a začal som pátrať po starých veciach, ktoré som predtým nepočul. Alebo počul, ale na ne zabudol, prípadne ktoré som si pamätal, ale nepočul, lebo som na ne v čase ich vydania nemal prachy. Asi to poznáme všetci. A listujúc v jednom starom výtlačku časáku/katalógu neslávne známeho vydavateľstva Wild Rags Records som si povšimol recenziu dema kapely Altar. Nie Altar s albumom “Youth Against Christ” z Belgicka, ten druhý. Zo Švédska.

    Samozrejme, spomínané demo „No Flesh Shall Be Spared“ (o ktoré v spomínanom Wild Rag! časáku išlo) je už dávno vypredané, ale našťastie je dostupné na Youtube, takže rozhodnutie padlo veľmi rýchlo. A po vypočutí si tohto dema som sa rozhodol, že jednoznačne chcem mať CD od Altar v zbierke.

    Našťastie, kompilačné CD s názvom „Dark Domains“ (nielen s týmto materiálom) je stále k dostaniu, a netrvalo dlho a držal som cédečko pekne v rukách.

    Čo o tejto kompilácii materiálu od Altar povedať?

    Dobre, začnime dvoma menej príjemnými vecami. Po prvé – ornamentálne písma sú skvelé pre nadpisy a podobne, ale nie pre samotný text, a hoci sa ten stále dá čitáť, pre môj slabnúci zrak to veľké potešenie nie je. Čo je zlé na použití klasického Times New Roman? To je ale záležitosť textu na inserte CD, s hudbou to spoločné nič nemá (našťastie).

    Altar Dark Domains

    Druhá vec, ktorú by som mal spomenúť, je zoznam skladieb. Osobne by som uvítal viac prístup orientovaný viac na poslucháča a skladby v chronologickej postupnosti (minimálne u mňa preferovaná voľba), lebo to, čo máme, je trošku chaotické, posúďte ami – najprv 5 skladieb z CD z roku 1992, potom 3 skladby z dema z roku 1993, 3 skladby z dema 1994, 4 skladby z dema 1991, inštrumentálne z dema 1995 a posledné dve sú z CD z roku 1992.

    Po hudobnej stránke však nie je čo vytknúť. Akurát mnou navrhovaný chronologický prístup k materiálu by pekne ukázal napredovanie kapely, hlavne to melodickejšie obdobie, čo sa mi veľmi páči (zmena v materiáli z roku 1994 oproti nahrávkam z roku 1993 je riadnym skokom)! No, Škandinávci melodický death metal zvládajú na jedničku, to je fakt (a svedčia o tom piesne z dema z roku 1994 prezentované na tejto kompilácii, “Days Forever Grey” je moja najobľúbenejšia, nasledovaná skladbou “Violent Acts” – takmer som pri ich počúvaní plakal dojatím z tej nostalgie!).

    Podčiarknuté a zhrnuté, “Dark Domains” od švédskych Altar je solídnym kúskom švédskej OSDM histórie. Ak máte radi svoju muziku o čosi hutnejšiu, toto by vám v prehrávači chýbať nemalo. A pustené s automatickým opakovaním.
    A ak by ste náhodou nemali na spomínane CD peniaze…tak streaming to zachraňuje:

    Rudolf Schütz
    Rudolf Schützhttps://bandurkinagaucu.eu
    Rudolf Schütz - nezastaviteľná sila v pozadí Vihorlat Media - je zanieteným editorom webu Bandurki Na Gauču, ktorá sa venuje odhaľovaniu a oslavovaniu bohatého spektra kultúrnych pokladov z minulosti. S neuhasiteľnou láskou ku všetkému kultúrnemu sa Rudolf ponára hlboko do histórie, aby priniesol na svetlo zabudnuté poklady, ktoré zaujmú svojím nadčasovým čarom a významom. Jeho odborné znalosti pokrývajú rôzne formy umenia, literatúry, hudby a filmu, čo z neho robí všestranného a znalého kurátora. Prostredníctvom Bandurki Na Gauču Rudolf túži spojiť súčasné publikum s kultúrnym dedičstvom, ktoré formuje našu prítomnosť, a podporovať tak ocenenie trvalej krásy a významu historických majstrovských diel.
    Advertisingspot_img

    OBĽÚBENÉ PRÍSPEVKY

    BANDURKI ODPORÚČAJÚ

    BANDURKI NA SOCIÁLKACH

    0FanúšikoviaPáči sa
    0NasledovníciNasledovať
    0NasledovníciNasledovať
    0OdberateliaPredplatiť