piatok, 18 apríla, 2025
More
    ÚvodRozhovoryURBATARUR: Sludge-doom a amulet z Arménie

    URBATARUR: Sludge-doom a amulet z Arménie

    Zdravím, chalani a ďakujem vám za túto príležitosť dozvedieť sa o vašej kapele čosi viac! Veľmi si to cením! Takže, hneď z voleja … môžete predstaviť Urbatarur našim čitateľom? Čo presne názov znamená, aký je jeho význam?

    Ahoj Rudolf! Sme veľmi radi, že si nás kontaktoval. Urbatarur je momentálne 4-členná kapela, no náš basák sa práve presťahoval do Francúzska, takže sa snažíme s tým vysporiadať. Ja som Dmitrii (gitara/spev), Marut je gitarista a Misha je bubeník. Ako som už spomínul, Andrey, náš basgitarista, sa práve presťahoval do inej krajiny.

    Urbatarur je slovo, ktoré označuje staroveký arménsky amulet z doby bronzovej, ktorý bol kovaný v dedinách v noci z piatka na sobotu na ochranu pred zlými duchmi. Kňaz, ktorý otvoril Sväté písmo, vyryl na amulet krížiky a symboly a po modlitbe ho dal chorému, ktorý ho nosil 40 dní, aby odohnal zlých duchov chorôb (vrátane duševných chorôb). Potom to človek vzal do svätyne a nechal ho tam spolu s chorobou. Ženy, ktoré sa snažili otehotnieť, si vzali Urbatarur zo svätyne a nosili ho až do narodenia svojho dieťaťa. Matka, ktorej zomreli deti, si na Zelený štvrtok objednala u kováča prsteň, ktorý neustále nosila na prste. Pri pôrode bolo tiež potrebné, aby žena mala pri sebe železný krúžok, aby od seba a novorodenca držala zlých duchov.

    Urbatarur

    Ste pomerne mladá kapela, váš príbeh sa začal odvíjať len v minulom roku. Pôvodne ste sa nazývali Stepaside, pokiaľ som mohol nájsť… ako ste sa vôbec dali dokopy a čo bolo príčinou zmeny názvu kapely?

    Niektorí z nás sa poznali skôr z hardcore/punk DIY scény, iní z osobného kontaktu v Jerevane. Osud dal, že sme nakoniec v Jerevane skončili všetci. Viacerí členovia kapely majú arménske korene. V určitom momente sme sa rozhodli založiť kapelu, ktorá bude hrať ťažkú, atmosférickú a pomalú hudbu. Spočiatku sme sa volali Stepaside, ale neskôr sme museli opustiť tento názov, pretože existuje príliš veľa kapiel s rovnakým názvom, od mladých hardcore kapiel po staré americké AOR bandy. Potom som urobil nejaký prieskum a vytvorili sme niečo autentické.

    Kvalita vášho debutového, eponymného, albumu neomylne dokazuje, že nikto v kapele nie je nováčikom v ovládaní príslušného nástroja alebo vokálov. Hrali členovia predtým v nejakých kapelách, ktoré by ste mohli spomenúť?

    Naozaj, každý z nás má výrazné hudobné pozadie. Napríklad predtým, ako som sa presťahoval do Arménska, som hral na gitaru v skupine s názvom Supruga, čo je blackened hardcore kapela so ženským vokálom, a cestoval som po celej Európe. Marut hral v kapelách ako Rostov-on-drone, Erode Pas, Osoka a v experimentálnej arménskej black metal/doom/sludge kapele King Vishap. Misha hral na bicie v kapelách Zarnica a MRAZ(МРАЗЬ) a tiež koncertoval po celej Európe. Andrey, náš basgitarista, hral/hrá vo veľmi cool art noise rockovej kapele s názvom IBN(ИБН). Okrem toho je Andrey úžasný zvukový inžinier; bol inžinierom pri nahrávaní nášho albumu a potom ho zmixoval.

    Obal debutového albumu „Urbatarur“

    Debutový album je ešte celkom čerstvý, vychádza v marci (2024). Myslím si však, že o niektorých reakciách na to už môžeme diskutovať, však? Takže…pozitívne recenzie, negatívne recenzie…?

    Reakcie boli väčšinou pozitívne. Rozhovor s nami urobil hlavný portál IDIOTEQ.com. Dostávame značné množstvo koncertných ponúk z iných krajín Európy. Na to však potrebujeme víza a toto musíme nejako poriešiť. Momentálne hľadáme aj malé vydavateľstvo, ktoré by vydalo náš album, možno na kazetách alebo podobne.

    Text piesne! Poďme sa baviť o textoch…kto je za ne zodpovedný a čo v nich riešite?

    Momentálne som zodpovedný za texty. Na tomto albume sa venujú prírode, abstrakciám a niekedy aj abstraktným mytologickým zápletkám, ktoré dokážu navodiť určitú náladu. Napríklad: „Hlboké piesky naprieč krajinou, púštna obloha, obrátené slnko…“

    Ako mnohí umelci v súčasnosti ste svoj album vydali samostatne a pokiaľ viem, iba v digitálnej podobe. Budete aj naďalej nezávislí, alebo vydaním tohto materiálu začínate „nakupovať“ po vydavateľstve, aby sa prihlásilo? Už sú na stole nejaké ponuky?

    Písali sme viacerým labelom, ale zatiaľ sme nedostali žiadnu konkrétnu ponuku. Samozrejme, boli by sme radi, keby si náš album všimlo nejaké vydavateľstvo. Na to však potrebujeme cestovať po Európe, veľa koncertovať vo všeobecnosti a byť veľmi aktívnou kapelou. Aj pre malé spoločnosti ktoré vedú nadšenci, ide o biznis, ktorý musí byť ziskový. To ukazuje skúsenosť.

    Aspoň jedno video na Youtube mi hovorí, že ste tiež kapela, ktorá hrá svoju hudbu naživo. Keďže pochádzate z Jerevanu, čo je hlavné mesto Arménska, ako vyzerajú živé vystúpenia vo vašom meste? Je tu dosť metalistov a fanúšikov na to, aby si užili dobrý dav pri hraní naživo?

    Koncerty v Jerevane sa nelíšia od koncertov napríklad v Tallinne. Je to v podstate rovnaký mechanizmus. Možno to hovorím preto, že pochádzame z punkovej DIY kultúry. Kapela hrá, ľudí to baví. Tie isté zosilňovače, tie isté gitary.

    Spomenúť fanúšikov v Jerevane je jedna vec, ale ja vždy hľadám skvelé kapely z krajín, o ktorých západní fanúšikovia (a spisovatelia/vydavatelia) nemajú vždy dobré informácie. A myslím si, že je len vhodné spomenúť ostatných kolegov z vašej krajiny! Aké kapely, či už z Jerevanu alebo iných arménskych miest/obcí by ste našim čitateľom odporučili?

    Je tu naozaj mnoho rôznych umelcov. Môžem odporučiť veľmi dobrú kapelu Davachanner, ktorá hrala alternatívny noise rock s prvkami shoegaze. Bohužiaľ, táto kapela sa práve rozpadla. Archaon je dobrá kapela, hrá rýchly thrash metal/crust punk. KLKLRS je dobrá noise-punková kapela. Existuje aj niekoľko undergroundových black metalových kapiel. To všetko boli undergroundoví umelci. Existuje kapela s názvom Rozen Tal, ktorá hrá zmes progresívneho rocku a metalu. Existuje veľa rôznorodej hudby. Napríklad nedávno sa na Eurovízii zúčastnil arménsky spevák.

    Davachanner

    Pre ľudí zo Západu sa táto ďalšia otázka môže zdať hlúpa, ale dovoľte mi opýtať sa vás… metalová hudba ako žáner, ako je akceptovaná v spoločnosti a jej kultúre? Zostáva v podzemí, alebo je v dosahu neobmedzený? A keď už spomíname underground, aký je jeho súčasný stav… nejaké zaujímavé magazíny, fanziny, rádiá či podcasty venované arménskej extrémnej hudbe?

    Hudba má v Arménsku veľký význam a metalová hudba medzi ľuďmi dobre rezonuje. Všetko závisí od žánru a umelca. Existujú napríklad fanúšikovia undergroundovej, extrémnej hudby, ktorá bude vždy súčasťou undergroundovej scény. Na druhej strane sú tu System of a Down, ktorí sú tu takmer hrdinovia, pretože je to arménska kapela.

    Budem sa opakovať, často je to všetko rovnaké ako v ktorejkoľvek európskej krajine. Čo sa týka zinov a nezávislých médií, niečo také tu existuje, stretol som sa s tým, ale žiaľ, kvôli rôznym okolnostiam to nejako dôkladne nesledujem.

    V rôznych krajinách existuje mnoho rôznych festivalov… organizuje sa nejaký zaujímavý festival aj v Arménsku?

    Samozrejme, Arménsko hostí mnoho rôznych festivalov rôznych hudobných žánrov. Na týchto festivaloch často účinkujú európski alebo britskí headlineri. Urvakan Festival sa napríklad viac zameriava na psychedelickú hudbu a umenie. Odohráva sa v blízkosti opustenej hvezdárne a vytvára veľmi atmosférické prostredie. Na Iron Force Metal Festivale sa ako tohtoročný headliner predstavil Demonical zo Švédska. Džez je tiež vysoko cenený v Arménsku, kde sa pravidelne konajú podujatia venované tomuto žánru. Je tu prosperujúca elektronická hudobná scéna, ktorá tvorí významnú časť kultúry.

    Vedľa nás je Gruzínsko a v Tbilisi organizujú množstvo podujatí. Práve teraz sa koná napríklad Tbilisi Open Air a keď sa pozriete na zostavu, uvidíte veľa aktuálnych počinov. V priebehu rokov tam vystúpili umelci ako Mogwai, Unkle, Tom Odell, Anathema, Cigarettes After Sex, alt-J. Tento rok zahŕňa Aurora, M.I.A., Libanon Hannover a ďalšiu populárnu hudbu. Vo všeobecnosti je život rušný. Cesta z Jerevanu do Tbilisi trvá niekoľko hodín, takže výlety do Gruzínska nie sú náročné.

    Dobre, vráťme sa k Urbatarur! Aké sú plány s kapelou na zvyšok roka 2024 (čo ide celkom rýchlo, však?)

    V roku 2024 by sme chceli vydať album na vydavateľstve, odohrať viac koncertov a prípadne vytvoriť nejakú novú hudbu.

    Pre tých vašich fanúšikov, či už súčasných alebo budúcich… máte nejaký tovar, ktorý by si od vás ľudia mohli kúpiť? Kde a ako sa k vám môžu záujemcovia o Urbatarur dostať?

    Mali sme várku tričiek s dizajnom albumu, ale rýchlo sme sa vypredali, v Gruzínsku aj v Arménsku na našich koncertoch. Čo sa týka propagácie, dúfam, že tento rozhovor pomôže 🙂 Vo všeobecnosti sme súčasťou rôznych zoznamov Spotify a rôzni tematickí blogeri predstavili náš album na svojich kanáloch YouTube. To určite zvýšilo našu počúvanosť, aj keď len v rámci undergroundovej scény.

    Aaaaa…takmer sme skončili, ale nie skôr, ako zverejním povinnú otázku – nejaký záverečný odkaz našim čitateľom?

    „Dnes nosím tmavé okuliare, pretože vidím budúcnosť a tá vyzerá veľmi jasne“ – David Lynch

    Predchádzajúci článok
    Ďalší článok
    Rudolf Schütz
    Rudolf Schützhttps://bandurkinagaucu.eu
    Rudolf Schütz - nezastaviteľná sila v pozadí Vihorlat Media - je zanieteným editorom webu Bandurki Na Gauču, ktorá sa venuje odhaľovaniu a oslavovaniu bohatého spektra kultúrnych pokladov z minulosti. S neuhasiteľnou láskou ku všetkému kultúrnemu sa Rudolf ponára hlboko do histórie, aby priniesol na svetlo zabudnuté poklady, ktoré zaujmú svojím nadčasovým čarom a významom. Jeho odborné znalosti pokrývajú rôzne formy umenia, literatúry, hudby a filmu, čo z neho robí všestranného a znalého kurátora. Prostredníctvom Bandurki Na Gauču Rudolf túži spojiť súčasné publikum s kultúrnym dedičstvom, ktoré formuje našu prítomnosť, a podporovať tak ocenenie trvalej krásy a významu historických majstrovských diel.
    Advertisingspot_img

    OBĽÚBENÉ PRÍSPEVKY

    BANDURKI ODPORÚČAJÚ

    BANDURKI NA SOCIÁLKACH

    0FanúšikoviaPáči sa
    0NasledovníciNasledovať
    0NasledovníciNasledovať
    0OdberateliaPredplatiť