piatok, 18 apríla, 2025
More
    ÚvodRecenzieFilmové recenzieHIGHWAY DRAGNET (1954)

    HIGHWAY DRAGNET (1954)

    Ako som už spomínal v súvislosti s dokumentárnym filmom Corman’s World: Exploits of a Hollywood Rebel (2011), rozhodol som sa pozrieť sa na produkciu legendárneho režiséra a producenta Rogera Cormana bližšie. Jednak preto, že chcem, a jednak preto, že si to zaslúži. A pretože ja inak neviem, pôjdem na to pekne po poriadku – ako sa vraví, od Adama.

    Ale až tak ďaleko do histórie nepôjdeme, len tuto, pár rokov naspäť. Teda, pár rokov…konkrétne do roku 1954, kedy si Roger Corman pripísal svoj prvý producentský kredit, a to prácou na filme Highway Dragnet. Mimochodom, Corman na tomto filme pracoval zadarmo – ako uviedol, už vtedy si uvedomoval, aké dôležité je budovanie si mena/značky, a tak sa so zodpovednými ľudmi dohodol, že namiesto platu bude jeho meno uvedené ako co-producenta. A tak sa aj stalo, jeho meno svieti v úvodných titulkoch Higway Dragnet.

    Highway Dragnet je vcelku zaujímavý film – napoly dráma, napoly film-noir, v ktorom sledujeme osud veterána kórejskej vojny, Jima Henryho (Richard Conte), ktorý je nespravodlivo obvinený z vraždy Terry (Mary Beth Hughes), s ktorou sa zoznámil v bare, pričom medzi nimi došlo najprv k hádke. Ono to tak býva, najprv sa pohádať a potom badajú bozky…

    Jim stopuje na diaľnici, aby sa dostal k cieľu svojho putovania, Salton Sea. Tam ho zatkne seržant Barnett (Tom Hubbard) s kolegom a predvedú ho na miesto činu, kde sa stretáva so šerifom Joe White Eaglom (Reed Hadley). Tam sa vlastne dozvie, že je podozrivý z danej vraždy, a kedže jeho kolega Paul, s ktorým v inkriminovanú noc trávil čas, sa nedá zastihnúť (pracuje pre vládu pod falošnou identitou, ktorú náš hrdina nepozná), pre Jima Hardyho to nevyzerá ružovo.

    V zúfalstve odzbrojí šerifa a policajtov, nasadne do policajného auta a dá sa na útek.

    Na diaľnici si všimne odstavený kabriolet s dvoma babenkami, z ktorých sa vykľuje slávna fotografka H. G. Cummings s jej modelkou Susan Wilton (Wanda Hendrix). Hardy im pomôže s opravou a tak trochu ich unesie…

    Highway Dragnet scéna z filmu
    Susan (Wanda Hendrix), H. G. Cummings (Joan Bennett) a Jim Henry (Richard Conte)

    Nasleduje vcelku napínavý príbeh podozrivého – a teraz už aj únoscu – na úteku, sledujeme snahu unesených žien utiecť, až po trošku melodramatické rozuzlenie celého príbehu, ale to na pozitívnom výsledku zo sledovania tohto filmu vôbec nič nemení.

    Highway Dragnet scéna z filmu 2
    Jim a Terry (Mary Beth Hughes), kým ešte dotyčná bola nažive.

    70 minút utečie ako voda a my sa môžeme pozrieť, kto, čo, kedy, ako…prípadne aj s kým – v Highway Dragnet. Paradoxne, tých hercov sa vo filme veľa neobjavilo (okrem nižšie spomínaných väčšina ostatných bola len vo vyslovene sekundárnych úlohách), ale na filme to vôbec nie je poznať. To je to čaro filmárčiny.

    Ako už bolo uvedené vyššie, hlavnú úlohu si zahral Richard Conte (1910-1975) a tento charizmatický americký herec si veru zahral v pekných filmoch, z ktorých najznámejší bude asi The Godfather (1972), ale nie neznámym je aj pôvodný Ocean’s Eleven (1960), kde sa objavil po boku The Rat Pack (Sinatra, Martin, David Jr.), a koniec svojho života (a svojej filmovej kariéry) venoval vystupovaniu v talianskej kinematografii, v poliziotteschi filmoch ako Milano trema: la polizia vuole giustizia (The Violent Professionals, 1973), Anna, quel particolare piacere (Anna: The Pleasure, the Torment, 1973) s nádhernou Edwige Fenech, Il poliziotto è marcio (Shoot First, Die Later, 1974), Roma violenta (The Violent Rome, 1975) s Mauriziom Merlim a objavil sa aj v horrore Un urlo dalle tenebre (Naked Exorcism, 1975).

    Richad Conte (civilná snímka) Highway Dragnet
    Richard Conte

    Wanda Hendrix (1928-1981), ktorá v Highway Dragnet hrá úlohu Susan Wilson, je pekným – a v podstate typickým – príkladom, prečo Bandurki Na Gauču vlastne existujú. Viete si predstaviť, že z jej 48 filmových a televíznych úloh poznám akurát túto jednu? A aj to som sa k nej dopracoval až teraz? Veru, mnoho hercov a herečiek, vlastne, umelcov ako takých má tú smolu, že o nich mainstream, sledujúci prakticky vždy tie najnovšie trendy, či už v hudbe alebo vo filme, vôbec nezakopne. Nuž, sme tu na to, aby sme to trošku zmenili, že? A preto sa aj na tvorbu tejto, dnes už prakticky zabudnutej, americkej herečky v blízkej budúcnosti pozrieme o čosi bližšie.

    Wanda Hendrix (archívne foto) Highway Dragnet
    Wanda Hendrix

    Joan Bennett (1910 -1990), tuná v úlohe pani Cummings, sa objavila minimálne v jednom filme, ktorý je známy aj filmovým fajnšmekrom na Slovensku, menovite v pôvodnej Argentovej Suspirii (1977), ale zoznam filmov a seriálov, v ktorých sa objavila, je tiež pomerne rozsiahly – a u nás, klasicky, ide o neznáme filmy.

    Joan Bennett (archívna foto) Highway Dragnet
    Joan Bennett

    Nemenej charizmatického Reeda Hadleyho sme už v Bandurkách kedysi stretli – hral hlavnú úlohu v seriáli Zorro’s Fighting Legion (1939). Ale to bola len jedna z jeho viac ako 130 úloh, ktoré vo svojej filmovej kariére zahral.

    Reed Hadley (archívna foto) Highway Dragnet
    Reed Hadley

    Mary Beth Hughes (1919-1995) sa v tomto snímku mihla iba na chvíľku, a to v úlohe (neskôr zavraždenej) Terry Smith. Ako prakticky každý herec či herečka v tom období, prakticky žiaden z filmov či seriálov, v ktorých sa objavila, nie je v našich končinách známy, ale taktiež treba povedať, že v takmer všetkých seriáloch sa objavila len v epizódnej úlohe, jedinou výnimkou bol seriál The Red Skelton Show (1957-1970), kde sa objavila v 11 epizódach.

    Mary Beth Hughes (archívna foto) Highway Dragnet
    Mary Beth Hughes

    Celý film sa dá zhliadnuť na Youtube:

    Rudolf Schütz
    Rudolf Schützhttps://bandurkinagaucu.eu
    Rudolf Schütz - nezastaviteľná sila v pozadí Vihorlat Media - je zanieteným editorom webu Bandurki Na Gauču, ktorá sa venuje odhaľovaniu a oslavovaniu bohatého spektra kultúrnych pokladov z minulosti. S neuhasiteľnou láskou ku všetkému kultúrnemu sa Rudolf ponára hlboko do histórie, aby priniesol na svetlo zabudnuté poklady, ktoré zaujmú svojím nadčasovým čarom a významom. Jeho odborné znalosti pokrývajú rôzne formy umenia, literatúry, hudby a filmu, čo z neho robí všestranného a znalého kurátora. Prostredníctvom Bandurki Na Gauču Rudolf túži spojiť súčasné publikum s kultúrnym dedičstvom, ktoré formuje našu prítomnosť, a podporovať tak ocenenie trvalej krásy a významu historických majstrovských diel.
    Advertisingspot_img

    OBĽÚBENÉ PRÍSPEVKY

    BANDURKI ODPORÚČAJÚ

    BANDURKI NA SOCIÁLKACH

    0FanúšikoviaPáči sa
    0NasledovníciNasledovať
    0NasledovníciNasledovať
    0OdberateliaPredplatiť