Aatank je krásnym príkladom toho, prečo človek svetovú kinematografiu pozerá. Iste, niekto môže povedať, že veď Bergman alebo Fellini – a rozhodne mu dám za pravdu – ale tak nádhernú nedokonalosť, ktorá je zvečnená nielen v tomto filme… jednoducho, toto človek buď miluje pre to, čo to je, alebo ruky preč a utekať. Niet inej cesty.
Pre tých, ktorí nevedia o čom je reč, Aatank je indickou vykrádačkou Jaws (teda Čeľustí), pochádzajúcou z roku 1996. Aspoň podľa oficiálnych informácií, ale neverte tomu, film pravdepodobne vznikol niekedy v polovici 70. rokov, čo sa dá súdiť podľa odhadovaného veku hlavného protagonistu menom Jesu, ktorého hrá bollywoodska legenda Dharmendra. A pretože nemám ten dojem, že by bol v našich luhoch a hájoch nejak extra známy, tak len poviem, že sa narodil v roku 1935 a v 1996 by mal nejakých 61 a na to vo filme rozhodne nevyzerá.

To však nie je v našom filme podstatné, ako kedysi spievali Elán, „na mene nezáleží a ani na veku“. V tomto filme teda rozhodne nie.
Aatank nemôže v prehľadoch sharksploitation filmov (teda filmov, ktoré stavajú príbeh na žralokoch ako skoro hlavných protagonistoch) chýbať, a keďže rád pozerám aj absolútne neznáme veci a nemám problém ani s mimo-európskou a mimo-americkou kinematografiou, bolo jasné, že si tento film nemôžem nechať ujsť.
A cca 2 hodinách strávených sledovaným filmu z Youtube, kde sa nachádza (aspoň v čase písania recenzie) s anglickými titulkami, som dokonale pripravený sprostredkovať vám tento filmový zážitok aspoň takto – lebo čo si budeme klamať, nikto z vás ho pozerať nebude.
Keď už spomínam titulky, tie neboli úplne presné, ale skúsenejší filmosledovači vedia, že aj to patrí k čaru sledovania filmov, ktorým sa skrátka oficiálne spracovanie do slovenského jazyka, či už ide o dabing alebo o oficiálne publikované titulky, nedostalo.
Na rozdiel od moderných filmov, Aatank trávi prvých 50+ minút budovaním príbehu na pozadí naháňačky za morským predátorom. V podstate sa dá povedať, že chudák žralok je v danom prípade skôr do počtu. Posúďte sami.

Na začiatku príbehu spoznávame dvoch chlapcov, sirotu menom Jesu a jeho kamaráta Petra. Po záchrane druhého spomínaného zo studne, kde nedopatrením spadol, si Jesua Petrova matka adoptuje, a tak kameraden vyrastajú ako bratia, ale len do momentu smrti Petrovej matky, po čom nasleduje ich odlúčenie, keďže Peter odchádza žiť s rodinou inam.
Čosi kamsi uplynie kus vody, teda, chcel som povedať, času, Jesu vyrastie a stane sa z neho chlap ako buk. To už ale dedinčania majú problém s miestnym gangstrom menom Alfonso, ktorý vyberá od dedinčanov poplatok za rybolov a podobne. Čo už, miestny zemepán (teda takmer).
Jesu ale pár gangstrov vypráši v parádnej bitke (to skrátka treba vidieť) a tak majú „gadžove“ chvíľku pokoj.

Medzitým sa Jesu dopracuje k nevlastnému synovi a po nejakej tej chvíli aj k partnerke (ktorú zachráni pred znásilnením nadržanými gangstrami), ale ešte predtým sme svedkami návratu Petra, ktorý sa v dedine ožení s peknou dedinčankou. To by ale bolo, aby takéto šťastie trvalo…nevestu zožerie pri kúpaní žralok a Peter to tiež do konca filmu nedotiahne, a tak sa niet čomu diviť, že Jesu to extra psychicky nezvláda.
Ale neodchádzate – to nie je všetko! Presne ako v TV reklame, ani tu sa ešte všetko nekončí, pretože jeden z rybárov nájde v škebli čiernu perlu, a ako sa dá predpokladať, také čosi neujde záujmu bossa Alfonsa a jeho kolegu. Problém však je, že pri útesoch, kde sa tieto škeble či ustrice nachádzajú, krúži spomínaný žralok.
Nebudem vás napínať, nakoniec, samozrejme všetko dobre dopadne, žralokovi sa dostane priúčky, rovnako aj Alfonsovi a jeho komplicovi, a nás neminie – a v hojnej miere sa nám dostane – za priehrštie indických piesní a tancov, pretože Indovia to takto radi (a ak som dobre počítal, tak tých piesní bolo asi 4-5 kusov, čo tvorilo tak 20-25 minút z cca dvojhodinového filmu). Pre niekoho to bude nestráviteľné utrpenie, ja som sa vcelku bavil. Ide fakt o zvyk, a pri cudzokrajnej kinematografii si občas človek takýmto niečím musí prejsť.

Zábery na žraloka sú tiež super, občas mám dojem, že ide o nafukovacieho žraloka, občas je to obrovská papuľa v zábere, takže vcelku nesedí veľkosť, ale to je v takýchto filmoch zanedbateľné. Potešili zábery na miniatúry (tu sa nedá nespomenúť na Ruggera Deodata a Raiders of Atlantis, kde si spomínaný tiež takýmito miniatúrami vypomohol, ale rozhodne nebol sám, samozrejme).
Podčiarknuté a zhrnuté… z tých pár recenzií, ktoré som pred zhliadnutím čítal, som čakal oveľa horší fim, nakoniec to nebolo tak zlé, aj keď pochybujem, že by som sa k Aatank niekedy v budúcnosti vrátil (hlavne ak sharksploitation žáner ponúka ešte toľko zaujímavých kinematografických perál, že áno?).
A celý film sa dá zhliadnuť na Youtube: